„VGA“toob ühe katuse alla retrovideomängud ja kaasaegse kunsti

15. jaanuaril avatakse Narva kunstiresidentuuris „VGA“, mis toob ühe katuse alla retrovideomängud ja kaasaegse kunsti. Projekti raames korraldatakse tihe töötubade ja kohtumiste programm Narva elanikele ja -külalistele.

Mitmetahuline näituste ja ürituste projekt nimega „VGA“ („Video Games and Arts“) seob kunsti ja videomängude maailmaid. Residentuuri keldrikorrusele loob videomängude muuseum „LVLup!“ oma interaktiivse pesa, kus saab Dendy ja Super Mario kambas ennast 1990-te hämaratesse mängutubadesse unustada. Seda väljapanekut toetab ja aitab mõtestada kaasaegse kunsti näitus „Näotus“.

„Visuaalselt ja vormiliselt on videomängud teinud aastakümnetega tohutu hüppe nii kultuurilises kui tööstuslikus plaanis. Ometi on jäänud nende sisu suures osas samaks,“ räägib kunstinäituse kuraator Juhan Soomets. „Isiku eskapism ja samastumine kunagi vilkuval telekaekraanil paari piksli suurusesse mehikesse on asendunud infomahuka ja ülikeeruka protsessiga siledal ekraanil. Samas inimese põhivajadus identiteedi mängude järele on järjest kasvav ja ekraani jälgimise naudingud tunduvad olevat piiritud.“

Näitusele on jõudnud töid Moskvast Tartuni, mõned neist on sündinud käesoleval aastal ja ka selle näituse jaoks. Mõned märgilised tööd on aga üle-eelmisest kümnendist: väljapanekul saab teada, kuidas Anna Shkodenko leiutas kogemata retina-ekraani kümme aastat enne Steve Jobsi ning kuidas tabas Mihkel Kleis 2010ndate ja 2020ndate vahetumist. Näitusel löövad kaasa veel Oleg Frolov (RU), Alexei Gordin, Henri Hütt, Danel Kahar, Raul Keller, Kaspar P Loit ja Denisa Stefanigova (CZ).

Videomängude mitmekesist maailma esitab Baltimaade esimene interaktiivne videomängude muuseum LVLup!, mis oli 2018. aastal asutatud Tallinnas entusiastide Andrejs Rusinovskis ja Camille Laurelli poolt. Narva tuuakse kuldne klassika: Nintendo, Sega ning Sony PlayStation konsoolid. „Soovime, et igas vanuses külastajad saaksid mõnusalt aega veeta, nii et haruldasi esemeid on vähe — enamasti on eksponaadid, mis pakuvad huvi kõigile,” räägib Andrejs Rusinovskis. „Vanemad inimesed sukelduvad oma lapsepõlve: Battle City, Contra, Mario. Noorte jaoks on meil olemas Guitar Hero plastikkitarrid ja trumm. Lapsi kindlasti rõõmustab Kinect. Kõik need asjad on suhteliselt uued, aga ikkagi: Kinekt ilmus 2010. aastal ehk siis 11 aastat tagasi, esimesed Hero mängud olid loodud aastal 2007 ehk ka see on juba ajalugu.”

Näitused on avatud 15. jaanuarist 10. aprillini. Info veebilehel: www.nart.ee/et/vga

Projekt toimub koostöös Briti Nõukoguga programmi People to People Cultural Engagement raames.

Jäta kommentaar:

Lisa kommentaar