ARVUSTUS | “Fatal Frame 5” võib terve frantsiisi tagasi tuua

Fatal Frame 5
Fatal Frame 5 arvustus

Arvustus: “Fatal Frame 5: Maiden of Black Water”
Tootja: 
Koei Tecmo
Lavastaja: 
Makoto Shibata, Yuki Sakamoto
Platvormid: 
PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X , PC, Nintendo Switch
Ilmumisaeg:
28. oktoober 2021
Toetaja: 
Koei Tecmo

Õudusmängude klassikaks kujunenud “Fatal Frame” või siis nagu meile tuttav, “Project Zero” on olnud pikka aega orbiidilt kadunud. Sel aastal aga avalikustati Wii U küüsis olnud “Fatal Frame 5” uusversioon, mis jõudis kõikidele levinud mängumasinatele. Kuidas mäng selle unikaalse konsooli pealt lihtsamate seadmete peal ka hakkama saab ning kas tegemist on ka üleüldiselt hea mänguga?

“Fatal Frame 5” leiab aset Hikami mäel. Kõigepealt tuleb ära mainida, et seda teost võib mängida igaüks, kuna kuigi number pealkirja taga on üpris suur(seeria mõttes), siis iga teos on eraldiseisev. Igatahes, Hikami mäge painavad kummitused ning suur hulk enesetappe leiab aset just seal(Otsene inspiratsioon päriselus eksisteerivast Aokigahara metsast). Meie kolm peategelast on kõik seotud ühe suure müsteeriumiga, et jõuda antud paranormaalse juhtumi tõele jälile. Mängu sissejuhatuses kohtume me Miuga, kellel on loo sees päris suur üllatus varuks. Meie põhiline peategelane on Yuri, noor neiu, kes peale oma perekonna surma hakkas vaime nägema ning töötab nüüd antiigipoes, kus ta tegeleb ka vaimude peletamisega. Kolmas peategelane on Ren, kes on justkui muidumees kuid teda painavad õudusunenäod oma(?) minevikust. Kõikide nende teed ristuvad, kui päikeseloojang Hikami mäel kutsub nad enda poole.

Fatal Frame 5
Fatal Frame 5 arvustus

 

Lugu on jaotatud neljateistkümneks peatükiks ning lisaks siis ka üks interlüüd ja sissejuhatus. Teose kestvus on umbes 14-15 tundi, olenevalt enda oskusest lahendada mõistatusi ning võidelda vaimudega.

Vaimudega võitlemine on seeria eripära, kuna siin ei anta neile lihtsalt kere peale, vaid kasutatakse Camera Obscurat- iidset kaamerat, mis suudab kummitustest pilte teha ning sellega neid pagendada.  Mängides PlayStation 5 versiooni, sai kaamerat kontrollida lisaks analoogpulkadele ka puldi enda sisseehitatud liikumistuvastusega. Võitlussüsteem oli väga lahe, lubades mängijal teha erinevaid asju. Põhiliseks neist on Fatal Frame- kaader, mis on tehtud kummitusest just tema ründamise ajal. See lubab mängijal siseneda Fatal Time’i, lastes tal teha järjest palju pilte ilma filmi kasutamata. Jah, kaamera laskemoonaks on film, mida leidub päris palju ning millel on erinevad omapärad- osad laevad kiiremini, osad teevad kordades haiget. Kaamerat on võimalik ka tuunida, näiteks lastes sel teha kahekordselt haiget, taastades mängijale elusi või palju muud. Üleüldine võitlus oli väga muljetavaldav ning lahe.

Seda muidugi komplementeerivad ka vastased- erinevad kummitused on oma krutskitega. Eriliseks lemmikuks kujuneks üks ülespoodud naine, kes keset võitlust ära kadus ning hoopis mulle ülevalt pähe hüppas, mimikeerides oma surma. Bossivõitlused on megalahedad ning suudavad väga hästi ära kasutada erinevaid kaameravõtteid, lastes mängijal kaamerat ka pöörata ning kiiresti ümber pöörata. Peale tontide tapmist on neid võimalik ka katsuda. “Fatal Glance” lubab mängijal näha osade vaimude sisse ning seda saadavad teose parimad lahedad vaheklipid- mustvalged väga madala resolutsiooniga ning rõvedad filmikesed, milles veri on punane, kus näod naeratavad suvaliselt kaamerasse ning kus lõigatakse välja silmi ning puuakse inimesi üles. Tegemist on väga häirivate, kuid väga unikaalsete ning teosele iseloomu andvate klipikestega. Lisaks sellele mängib suurt rolli ka vesi- tegelased saavad märjaks ning see pole ainult silmailu, vaid ka otsene mehhaanika. Nimelt mida märjem on tegelane, seda rohkem teeb ta kummitustele haiget, AGA ta saab ka tihedamini kummituste vastu võidelda. Osad erilised vastased suudavad mängijat nakatada ka spetsiaalse lägaga, mis aeglustab teda ning sunnib teda pidevalt elusid kaotama. Seda saab ravida mängus leitava söega.

Kummitusi saab ka kohata väljaspool võitlusi- maailmas ringi liikudes võib vilksamisi näha inimeste hingi nende viimastel momentidel ning kärmelt neist pilti tehes saab punkte. Punkte saab kasutada mitmeks asjaks- üleüldine tasemereiting, mis varieerub Fist Sini ning asjade ostmiseks enne taseme alustamist. Poest saab ka erinevaid kostüüme, et oma tegelasi veidi tuunida. Teenitud punkte saab kasutada ka kaamera uuendamiseks.

Kahjuks segas seda väga liikumine- tegelased saavad küll sprintida, aga seevastu on liikumine väga… kuidas öelda. Kui olete mänginud Grand Theft Auto IV ning teate, kuidas seal oli autoga sõita, siis on see umbes sama. Lisaks on teoses ka eraldi nupp mängija pildi otseseks tõmbamiseks, mistõttu on võimalik koheselt teha 180-kraadine pööre. Jääb tunne, nagu originaalselt oleks Nintendo tahtnud teha antud mängust on-rail kummituste-maha-kõmmutamis-mängu.

Erinevad asukohad, kus mäng aset leiab, on väga head. Kuigi mängija veedab väga palju aega minnes üles seda sama mäge ja külastades sama kohti, on teose atmosfäär seevastu nii fantastiline, et suudan sellele andestada. Kohati. Viimases tasemes peab mängija sama 10-minutilist rada kaks korda läbi käima ja sellest ei saa ma küll aru. Õnneks olid aga nukkudega täidetud maja, antiigipood ise(kus leiavad aset osad mängu parimad tasemed, milles mängija peab kontrollima kaamerapilte ning sellele vastavalt reageerima) ning iidne pühamu on väga atmosfääri õhkavad kohad, mida see teos pakub.

Fatal Frame 5
Fatal Frame 5 arvustus

Visuaalselt on teos fantastiline. Kuna suur osa sellest mängust on seotud veega, saavad ka tegelased tihti märjaks. “Dead or Alive” frantsiisi tehnoloogiat kasutades on kantud suurt hoolt selle eest, et mängitavad naistegelased kannaksid just nimelt valgeid särke, et rinnahoidjad oleks läbi nende näha. See on muidugi ainult hea, sest depressiivsust ning surma täis olevat õhkkonda saavad peletada just rinnad. Muusika poole pealt jääb vajaka- kuigi ambientsed helid on väga judinaid tekitavad, puudus teosest seeriale omane “anime intro”, kus taga käib lahe muusika ning tegelased teevad.. asju.

Üleüldiselt võib öelda, et “Fatal Frame 5” on vägagi väärt mäng. Kuigi liikumine on konarlik ning palju tuleb külastada samu kohti(isegi oma žanri jaoks liiga palju), siis teose üleüldine tunne, rõske atmosfäär ning megalahe kummitustega võitlemine teevad sellest ühe väga väärika sissekande seerias. Ootan huviga, mis on Koeil sellega järgmiseks plaaniks.

Hinne: 9/10

+ Rõskusest õhkav atmosfäär

+ Visuaalselt väga rusuv

+ Kummitused on unikaalsed ning lahedate omadustega

+ Asukohad on fantastiliselt disainitud

+ Suur tasemete uuesti mängimise väärtus

+ Väga lahedad vaheklipid

– Muusika puudus

– Liikumine on väga ebamugav

– Samade tasemete liiga tihe külastamine

Jäta kommentaar:

About Margus Saldre

Twitter- @Fujyno

Lisa kommentaar