Arvustus: “Fortnite” – värviline kompott …

Tootja: Epic Games
Lavastaja: –
Platvormid: Playstation 4, Xbox One, PC, Mac,
Ilmumisaeg: 25. juuli 2017
Toetaja: Hobbygamer.ee

Fortnite” tootja Epic Games andis teada, et mängijate arv on ületanud 10 miljoni piiri ning seda kõikide platvormide peale kokku.

Sellise uudise peale peab ju oma käega ära proovima, et mis mänguga on tegemist. Olgu kohe ära öeldud, et tegemist on siiani veel arendusjärgus (Early Access) mänguga. Lisaks pole ma kunagi osanud lugu pidada “tower defense” tüüpi mängudest ja ka co-op horde mode pole minu esimene valik. Uitmõte peale traileri vaatamist oli just, et tegu on kummalise seguga neist kahest asjast. “Fortnite” on värviline ja väga multikalik ja isiklikult see stiil meeldub mulle väga. Mäng on jagatud kahte ossa – tasuline co-op kampaania ja tasuta PvP Battle Royale.

Alustustuseks sai valitud PVE (mängija keskkonna vastu) mängutüüp, et küll jõuab selle uue Battle Royale osaga tutvuda pärast põhitõdede selgeks tegemist. Juba avavideos hakkasid tekkima seosed erinevate mängudega – “Borderlands” , “Destiny” ja isegi “Torchlight” (graafiliselt väga sarnane) käisid peast läbi. Esimene mulje oli, et Borderlandist tuttav Clayton on Destiny’st pärit Ghostiga kohtunud ja nüüd on mängija juhiks Claytoni ja Ghosti ristaretis nimega Ray. Peale sissejuhatust saadetakse koheselt maailma päästma, sihtmärgiks kõik need mõned pääsenud, kes mingist kummalisest äikesetormist (?) ellu jäid. Konks on aga selles, et tee pääsenute laagrisse on täis zombisid. Tõesti? Kas juba piisavalt neid erinevaid zombi mänge pole? Aga mis seal ikka, mõeldud tehtud ja teekond laagri poole algab. Siis äkitselt ütleb Ray, et mängija läheks ja lammutaks ühe auto ära, sest on vaja materjale relva jaoks… Wait what? Kirka käes autot lõhkuma ja siis uskuge või mitte – ehitasin oma pisikeste kätega endale M4 tüüpi automaadi ja seda ainult varuosadest mis auto küljest lõhkusin. Olgu ära mainitud, et sama kirkaga võtsin ka mõned puud maha.

Sammud laagri suunas ja siis see hakkas – ekraan täitus värviliste pilvedega ja lillad välgunooled tabasid maapinda, tulemuseks minu suunas liikuv zombide mass. Ei saa öelda, et tulistamine oleks vajanud erilist täpsust, vastaste hitbox oli üsna suur ja piisas laiemas plaanis enam vähem pihta saamisest. Visuaalse poole pealt – tabamustest kuvatavad damage numbrid on ilusad, selged ja laheda fondiga. Aga mis seal ikka, zombide massist läbi murtud, lasti peategelasel (kes muuseas on joonistatud Lara Crofti välimusega tibi) Ray käskude saatel erinevates kohtadest ringi kolada. Sissejuhatus lõppes siis suurema lahinguga, kui ilusa fondiga kuvati ekraanile “Victory“.

See mis järgnes oli pehmelt öeldes segane, sest jagati nänni, kuna peategelane niivõrd tubli oli.  Jagati relvi, siis mingeid inimese pildiga kaarte, ja siis veel teistüüpi inimese pildiga kaarte. Seda loomulikult keegi seletada ei raatsinud, et mis nendega teha saab. Veidi siis menüüdes ringi tuhnides avastasin, et saab omale meeskonna ehitada ja ka põhitegelast muuta,  aga alguses on kõik see veel lukus. Õnneks on kasutusel taaskord teada tuntud roheliste-siniste-lillade pikslite süsteem, mis tegelikult pole ju halb, sest ei pea pikalt mõtlema, et mis värvi asi seekord parem on. Seejärel anti veel nänni, lausa mitu piniatat anti, mida sai siis oma kirkaga puruks lüüa. Piniata on meie jaoks teisest kultuurist ja peamiselt filmidest nähtud hobuselaadne komme täis asi, mis siis kuskil ripub ja mida lapsed saavad pesapallikurikaga puruks peksta. Miks lootboxid seekord piniata kujulised olema peavad, teab ainult Epic Games ise.

Ah jaa, seda ka veel, et kuna tegemist on F2P mänguga, siis on päris raha eest võimalik osta endale mängusisest valuutat, millega siis piniata paremaks muuta, et haruldasemat nänni saada.  Järgmiseks juhendati oma oskuspunkte (skillpoints) paigutama erinevatesse kategooriatesse. Ja siin on suudetud oskuspunktide ekraan muuta äärmiselt segaseks, jäädes samal ajal täiesti lineaarseks. Ehk siis on üritatud jätta muljet, et tegu on äärmiselt põhjaliku ja keerulise protsessiga, kus kõik valikud peaksid olema äärmiselt olulised, kuid reaalsuses on see vastupidine.

Tower defense / horde mode / base building – mis see siis täpsemalt on?  Esimeses tõsisemas üksikmängija ülesandes saab siis proovile panna oma oskused ehitada. Olgu ära öeldud, et esialgu ei ole probleeme ehitusmaterjalidega, aga hiljem võib see muutuda tõeliselt piinavaks grindiks. Iga põõsa, kasti, auto jne juures kirkaga lammutada, et saada materjale, ei pruugi igaühele meeldida ja suuremate kindluste ehitamine nõuab palju materjali. Ehitamine on tegelikult mõnusalt hästi tehtud – lihtsalt F1-F5 klahvidega valid objekti tüübi mida ehitada soovid ja ilusa sinise kujutisega kuvatakse kuhu selle panema peab. Ehitamise põhiline eesmärk on luua takistusi zombide teele, et ülesandeks olevat punkti kaitsta. Seinad, laed ja põrandad pandud antakse valida ka erinevate lõksude vahel – statsionaarsed piigid maas või liikumise peale aktiveeruvad orad seintest või põrandast.

Peab tunnistama, et tegelikult suurt vahet ei tunnetanud, et see õpetus väga vajalik on. Õpetuse raames saab ehitatada nii nagu mäng käsib, aga saab missioonid tehtud ka ilma selleta. Peale mõnda üksikmängija missiooni lõpuks lubati mind kokku teiste mängijatega. See peaks nüüd olema see moment, kus see mäng särama hakkab, kuid ei saa öelda, et see tunne tekkis. Neli mängijat visatakse linna peale laiali ülesandega siis punktis A kokku saada ja ehitada endale kaitserajatis zombide rünnaku vastu. Sai siis koos kolme võõraga ehitatud –  kes pani seinad, kes põrandad ja kes istus lihtsalt niisama ja vaatas loodust. Järjekordset kirja “Victory” nähes sain aru, et oleks võinud neli seina ümber kaitstava objekti panna ja lihtsalt tuld anda zombide suunas. Tõenäoliselt läheb raskemaks, aga parima kogemuse saamiseks peaks tõenäoliselt leidma kolm sõpra, kellega koos siis mõni kindlus püsti panna ja lahingut pidada. Vastates aga alguses püstitatud küsimusele, siis tegemist on kõige kolme seguga, mis võtab igalt poolt natuke, aga ei ole ei liha, ega kala. Lisaks on mängus kogemuse omandamise süsteem, lausa kolm kui täpne olla. Arendada saab oma tegelast, oma kaaslasi ja ka relvi-lõkse, mida mängija kasutab.

Battle Royale on tasuta mängulisa, mis tõi miljonid žanri austajad kokku. Co-op variant ära proovitud, panin oma õpitud oskused proovile tänase mängumaailma ühes populaarseimas žanris – battle royale. Alustuseks saadeti 100 mängijat lendava bussiga ühe saare kohale, kust siis enda soovitud kohas saab alla hüppata, kaasas ainult kirka. Kaart on päris suur ja kohati tekkis tunne, et võiks olla mõni liikumisvahend nagu näiteks ATV, millega suuremaid vahemaasid läbida. Liikudes etteantud ala suunas leidsin oma esimese pumppüssi, mõned plaastrid ja sain ka oma esimese kill’i kätte,  mis tekitas tunde,  et olen nüüd tegija. Korjasin siis maast maha kukkunud plaastrid, automaadi jms nodi kokku ja liikusin edasi. Siin tuli nüüd see koht, mis eristab Fortnite’i oma konkurentidest – kui mängijat kuskilt eemalt tulistatakse, siis osava mängijana võib endale kiirelt ehitada kaitsvad seinad, mille taha varjuda. Või siis ehitada lausa terve kaitserajatis , valvetorn või mis iganes mängijale pähe tuleb. Mina nii osav polnud ja oskusliku snaiperi lasuga minu teekond lõpetati ja anti valida, et kas vaatan mängu oma tapja silmade läbi või siis lähen tagasi menüüsse. Valisin viimase ja jäin ootama mingit statistikat, kuidas mul läks teistega võrreldes. Kuna tegemist on “early access” mänguga, siis see osa on alles arendamisel. Veidi kummaline, et selline üsna oluline pisiasi nagu statistika ei tulnud koos mängulisaga. Kokkuvõttes, ütleks, et tegemist on kiire märulitüüpi mänguga hiiglaslikus värvilises maailmas, andes mängijale võimaluse lõhkuda, nodi korjata ja tappa.

Visuaalselt on tegu laheda mänguga. “Fortnite” on multikalik, värvilikirev graafika ja ilusad fondid. Karakterite animatsioon on sujuv, näod on ilmekas ning märul on efektiivne enda loodud keskkonnas. Nii nagu graafika kohta, saab ka mängusisese heli kohta öelda, et ei tekkinud sellist erilist tunnet, et kogeks midagi ainulaadset.  Ray muudkui seletab, relvad tulistavad, aga midagi sellist, mida kohe kindlasti tahaks teistega jagada, ei täheldanud kordagi. Oma žanris tuleb mängul võistelda PUBG’ga, millega vähemalt esialgu saab “Fortnite” hiilgavalt hakkama. Visuaalne mutfilmilik graafika on lahe ja vürtsi lisab ka võimalus endale ise kindlus ehitada.

Täna seda ülevaadet kirjutades tekkis peas kohe küsimus, et kas ma mängiks seda veel? Mängiks küll, aga kindlasti mitte mänguna, mida igapäev mängida, pigem selline kerge vahepalana kui oma igapäevased lemmikmängud veidi vaheldust vajavad. Lisaks mängiks seda tõenäoliselt üldse konsoolil, sest oma ülesehituselt ja visuaalilt meenutab see pigem konsoolidele tehtud toodet, mida sõpradega diivanil istudes suure televiisori ees mängida. Hetkel veel arendamisjärgus mängul on päris palju parandamisruumi, sest ülesanded on veidi rutiinsed ja koos kolme võõraga mängides peab olema päris palju õnne, et satub inimeste otsa, kes sarnaselt mängida tahavad. Igaljuhul Epic Games’ile soovin palju jaksu ja kordaminekuid mängu edasisel arendamisel.

Hinne: 6,5/10

+ Elav ja värviline.
+ Huvitavalt esitatud Battle Royale.
+ Üsna keskpärasel arvutil jookseb ilusti ja ei näe halb välja.
+ 100 mängijaga mitmikmäng.

– Arusaamatult segaseks tehtud oskuspunktide süsteem.
– Vajab head õnne või  kolme sõpra, et tervik elamust saada.
– Põhiline storyline muutub kiirelt igavaks grindiks, ülesanded on kordavad.
– Tasuline co-op campaign (39,99€)

 

Jäta kommentaar:

About Raimo V.

Elupõline mänguhuviline alates 90ndate algusest. Lemmik žanriteks ARPG ja sport. Enamus vabast ajast kulub mängimisele, seda tihti juba uneaja arvelt.

Lisa kommentaar