Playstation 5: mis see on? Kõik küsimused ja vastused!!!

Sony Playstation kogus enda blogisse kokku imestama paneva hulga küsmusi kohe ilmuva järgmise generatsiooni konsooli kohta. Teeme endast parima, et need siia kõik kokku koguda, andes igale lugejale võimaluse enda uudishimu rahuldada. Olgem ausad – hetkel muud teha ei saagi, sest Playstation 5 ostmine on äärmiselt keeruline. Lisame siia artiklisse info nii riistvara, kasutajaliidese, abivahendite, tarkvara ja mängude kohta, seega kindlasti hoidke silma peal ka hiljem, uute küsimuste tekkimisel lihtsalt täiendame nimekirja.

Ei näe siin nimekirjas vastust enda küsimusele? Anna meile teada kas kommentaaris või muul viisil ning me uurime kohe välja.


KONSOOLI RIISTVARA


Millal Playstation 5 ilmub ja mis see maksma hakkab?

Kahjuks ei ilmu konsool üle maailma samal ajal. Põhja-Ameerika kui üks suurimaid turge saab järgmise taseme meelelahutust nautida juba 12. novembril, kuid Euroopa ja muu maailm alles 19. november 2020. Sony soovituslik hind on 499€ plaadiga versiooni eest ja 399€ digitaalse versiooni eest. Eestis need siiski on esialgu maksnud 529€ ja 429€ ning peale. Läheb tõenäoliselt aega enne kui saame neid osta alla 500€ hinnasildi.

Mis on plaadiga ja digitaalse versiooni vahe? Võimekus, suurus ja mängud?

Põhiliselt on vaja teada järgmist: digitaalne versioon on veidi väiksema disainiga ja kergem, sest seal pole plaadilugejat. See tähendab, et ei saa kastuada Blu-Ray plaate. Digitaalselt toimivad kõik mängud mõlemal masinal. Kuna 99% Playstation 4 mängudest toimib ka Playstation 5 peal, siis võiks mõelda plaadiga versioonile kui kodus on riiul neid ilusaid siniseid mängukarpe täis. Kuna Blu-Ray mängija toimib ka filmide vaatamisel, siis digitaalsel versioonil see võimalus puudub.

Igal muus mõttes on masinatel sama võimekus.

Playstation 5 plaadige versiooni mõõtmed on 390mm x 104mm x 260mm (laius, kõrgus, sügavus). Siia tuleb juurde veel alus, kuhu külge konsool käib. Kaalub see elukas ilusad 4,5kg.

Playstation 5 digitaalse versiooni mõõtmed on 390mm x 92mm x 260mm (laius, kõrgus, sügavus). Siia tuleb juurde veel alus, kuhu külge konsool käib. Kaalub see ilusad 3,9kg.

Kas konsool toimib vertikaalset või horisontaalselt? Kas on ka teisi värvilahendusi?

Playstation 5 konsoolid toimivad nii püsti kui lamades ning selle jaoks on karbis kaasas alus, kuhu külge seda kinnitada. Peagi laeme ülesse ka video, kus seda täpsemalt on näha. Ilmumise hetkel ei ole muid värve võimalik endale valida, seega kõik on valged, kuid need tulevad hiljem.

Millised input/output pordid ja ühenduste võimalused konsoolil on?

Input/Output
Konsooli ees
USB Type-C® port (Super-Speed USB 10Gbps)
USB Type-A port (Hi-Speed USB) — Ühenda DualSense juhtmevaba pult siia.
Input/Output
Konsooli taga
USB Type-A port (Super-Speed USB 10Gbps) x2 — Need on mõeldud USB väliste kõvaketaste jaoks. Saad ka HD kaamera siia ühendada.
Internet Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) Wifi: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax

Konsoolil on sissehitatud toiteplokk, seega ei ole kaasas ühtegi suurt telliskivi laadset kolakat.

Mis tuleb kaasa Playstation 5 karbiga peale ostmist?

Olenemata versioonist on karbis järgmised asjad:

 • Playstation 5 konsool (plaadiga või digiaalne)
 • Üks DualSense juhtmevaba mängupult
 • USB Type-C to Type-A laadimiskaabel DualSense mängupuldi jaoks
 • HDMI 2.1 kaabel
 • AC toitejuhe
 • Konsooli alusplaat, mis lubab hoida masinat püsti või lamades
 • Dokumentatsioon

Lisaks on igale masinale peale installitud Astro’s Playroom videomäng, mis on lõbus 3D platvormer nelja erineva maailmaga, demonstreerides DualSense võimalusi.


ÜLIKIIRE SSD


Miks on Playstation 5 SSD eriline?

Tegemist on spetsiaalselt konsooli jaoks toodetud ja arendatud kõvakettaga, mis tehti eesmärgiga kaotada ära laadimisajad. Asjahuvilistele on tehtud arendajate poolt detailne ülevaade. Selle leiab SIIT.

Mis on Playstation 5 SSD ja tavalise SSD vahe?

PS5 kõvaketta kiiruseks on 5,5GB/s, mis jääb tulemuslikult SATA SSD ja PCIe ketaste vahele. Kiired SATA SSD kettad jooksevad kiirused kuni 4,8GB/s, seega Playstationi ketas on kiirem kui need, mis inimestel arvutites on. Siiski ei suuda see konkureerida PCIe SSD kõvaketastega, mis pannakse otse emaplaadi külge. Nende kiirused ulatuvad kuni 15,75GB/s ja täiesti väljaspool konkurentide võimekust, kuid tavakliendid sellistele ketastele ligipääsu niisama ei saa. Üldiselt saame valida PCIex2 või x4 vahel ning seal on kiirused keskmiselt 3,94GB/s. Kui eelnimetatud numbrid ei tähenda midagi, siis lühidalt tähendab see seda – Playstation 5 kõvaketas on väga kiire.

Kas Playstation 5 laeb mänge kiiremini alla? Kas saan hoida mänge USB pulgal või välisel kõvakettal?

Üldiselt siin läheb edasi sarnaselt Playstation 4 süsteemile, kus mängijal on võimalus valida, et kas laadida terve mäng korraga või alguses ainult mingi osa, et kiirelt mängima asuda. Playstation 5 on lisanud juurde võimaluse hiljem eemalda osad funktsioonid, et kõvaketta ruumi vabastada. Näiteks eemaldada üksimängija osa, kui seda enam ei kasuta.

Allalaadimiskiirus ei ole parem, sest see sõltub kasutaja enda kodusest kiirusest, kuid kuna SSD ketas on nii palju kiirem, siis info kirjutamine ja uuendamine on palju palju kärmem. See tähendab, et kogu protsess võtab vähem aega kui Playstation 4 peal.

Lisaks on olemas ka uuendatud kontrollimise võimalused Playstationi Äpi kaudu, et vaadata mis, millal ja kuidas konsoolis alla laeb.

USB peale kahjuks PS5 mänge panna ei saa, sest selle jaoks on vaja ülikiirest SSD kõvaketast. Siiski Sony on öelnud, et tulevikus on plaan see võimalus lisada. Kuid täna on juba võimalik kasutada USB mälupulkasid PS4 mängude jaoks. See eeldab, et mälupulk on PS5 konsooliga sobiv.

Välised kettad saab lisada konsooli taga olevate ülikiirete USB portide kaudu. PS5 toetab M.2 SSD kettaid, kuid kahjuks seda ei saa teha koheselt konsooli ilmumise ajal. Sony lisab selle võimaluse natukene peale ilmumist koos nimekirjaga M.2 SSD ketastest, mis on sobilikud PS5 ruumi suurendamiseks.

Mis asi on M.2 SSD kõvaketas? Milline see peab olema ja kas tasub juba valmis osta?

M2. SSD on lihtsalt kõvaketta tüüp, mida Playstation 5 hakkab toetama mingi hetk peale ilmumist. Kahjuks iga M.2 ketas ei sobi, sest on vajalik teatud minimaalne võimekus, kuid mis see number on selgub hiljem kui Sony selle meile ütleb. Hetkel ei tasu veel ühtegi lisaketast ostma hakata.


3D AUDIO


Mis asi on Tempest 3D AudioTech? Kuidas see aitab PS5 mänguelamust ning kas kõik PS5 mängud kasutavad seda?

Tempest 3D AudioTech on Playstation 5 jaoks loodud mootor 3D helide esitamiseks. Selle kaudu saab edasi anda veelgi võimsamat audioelamust läbi Playstation 5 kõrvaklappide. Need kõrvaklappid ei pea olema Sony omad, kuid nagu SSD ketaste puhul, peavad omama minimaalseid funktsioone ja võimekust, et seda funktsiooni kasutada. Iga kodukino samuti ei kõlba. Milline ja kuidas selgub tulevikus.

Kuidas see aitab mänguelamust on iga mänguarendaja enda teha. Tehnoloogia ise lubab eriti täpset audiolokeerimist ehk heli järgi asukoha määramist. Näitena saab tuua näiteks noole peast mööda lendamist või sammude järgi vastase asukoha määramine. Õnneks kõik PS5 mängud hakkavad seda funktsiooni kasutama.

Milliseid kõrvaklappe on vaja 3D audio jaoks? Kas TV kõlaritest piisab? Mis on parim võimalus selle 3D heli jaoks?

Sony enda PULSE 3D kõrvaklapid on just selle jaoks loodud. Õnneks see ei ole limiteeritud Sony enda tootele. Playstation 5 tunnistab ka kõiki teisi 3D audio kõrvaklappe, olgu need siis kas USB või 3,5mm ühendusega (DualSense puldil on olemas koht, kuhu ühendada).

Koheselt ei ole võimalik uut 3D heli funktsiooni kasutada läbi TV kõlarite. Sony planeerib selle võimaluse lisada tulevikus uuenduste abil. Hetkel on ainukene võimalus 3D klapid ning Sony on loonud mitmeid profiile, et iga inimene saaks valida enda kõrvadele ja kuulmisele vastava variandi.


GPU, CPU ja RAM


Millised on AMD CPU ja GPU spetsifikatsioonid?

CPU x86-64-AMD Ryzen™ “Zen 2”
8 Cores / 16 Threads
Variable frequency, up to 3.5 GHz
GPU AMD Radeon™ RDNA 2-based graphics engine
Ray Tracing Acceleration
Variable frequency, up to 2.23 GHz (10.3 TFLOPS)
Süsteemi mälu GDDR6 16GB
448GB/s Bandwidth
448GB/s Bandwidth

Mis on ray tracing ning kuidas see mängud paremaks teeb?

Riistvara võimendatud ray tracing kiirendamine on integreeritud PS5 graafilise töötlemise üksusesse sisse (GPU) ning arendajatel on mitmeid võimalusi selle kasutamiseks. Lühidalt: ray tracing on tehnoloogia, mis simuleerib valguse käitumist erinevates keskkondades ja erinevatel pindadel. See annab arendajatele võimaluse kasutada erinevaid pindu nagu klaas, vesi, jää, varjud ja muud keerulised reaalelulised pinnad, et luua veelgi kütkestavam ja parem elamus.


Lisainformatsioon


Mis nupud on PS5 peal?

Plaadiga versioonil on Power nupp ja Eject nupp plaatide eemaldamiseks. Digitaalsel versioonil on ainult Power nupp.

Kui palju lärmi PS5 teeb kui see töötab?

Playstation 5 töötab vaiksemalt kui Playstation 4. Täpselt kui vaikselt sõltub mängust ja kasutaja enda võimekusest hoida konsooli jahedas. See tähendab, et ei tasu panna masinat kitsasse kappi või riiulisse, kus õhk ei liigu.

Kas PS5 peal on ka olemas Rest Mode? Mis funktsioonid on võimalikud Rest Mode ajal?

Jah, Rest Mode on olemas. Staatuse indikaatortuli muutub oranžiks ning konsool kasutab vähem elektrit. Võimalsused on sarnased Playstation 4 konsooliga, kus saab panna mängud alla laadima, pultide laadmise ja muud väiksemad funktsioonid, mida saab iga kasutaja ise endale määrata.

Kuidas on parimad tingimused PS5 konsooli jaoks koduses keskkonnas?

Hea ventilatsiooni jaoks peaks vaatama järgmiseid tingimusi:

 • Jäta seintega vahe vähemalt 10cm
 • Ära paiguta konsooli vaibale või kuhugi, kus pikad narmad
 • Ära paiguta kosnooli kuhugi vahele või kitsasse kohta, kus õhk ei saa liikuda
 • Ära katta kinni riidega
 • Ära lase tolmul koguneda. Konsooli tuleb aeg-ajalt puhastada kas lapi või tolmuimejaga.

Kas PS5 vajab 4K televiisorit? Milliseid resolutsioone konsool toetab?

Ei, PS5 ei vaja 4K televiisorit. Konsool toetab kõik HD resolutsioone alates 720p, 1080i, 1080p ja 2160p. Kahjuks vahepealne 1440p ei ole võimalik, selle jaoks tuleb 4K nö “downgrade” abil väiksemaks teha. Kasutaja jaoks ei tähenda see midagi – konsool mängib ilusti igal ekraanil.

Tulevikus kui ilmuvad mängud, mis toetavad 8K, hakkab ka Playstation 5 toetama 8K televiisoreid.

Kas Playstation 5 toetab HDRi? Milliseid heli väljundi formaate PS5 toetab?

Jah, Playstation 5 toetab HDR10 ja HDR10+ (kõige tavalisem 4K ja madalamate telekate HDR funktsioon).

Playstation 5 toetab järgmiseid auto väljundeid:

 • Dolby Digital (max 5.1ch)
 • Dolby Digital Plus (max 7.1ch)
 • Dolby TrueHD (max 7.1ch)
 • DTS (max 5.1ch)
 • DTS-HD High Resolution Audio (max 7.1ch)
 • DTS-HD Master Audio (max 7.1ch)
 • AAC (max 5.1ch)
 • Linear PCM (max 7.1ch)

Millist tüüp HDMI kaablit tuleb Playstation 5 juures kasutada?

Playstation 5 kasutab HDMI 2.1 kaablit.

Kas PS5 toetab 4K/120hz mängimist?

Jah, toetab küll. Kuigi HDMI 2.1 on selle kiiruse jaoks võimeline, siis turul pole palju 4K/120hz televiisoreid.


DUALSENSE JUHTMEVABA MÄNGUPULT


Mis vahe on DualSense mängupuldil ja DualShock 4 mängupuldil? Kui suur ja raske see on?

Lisaks erinevale suurusele, kujule ja kaalule on DualSense saanud uued funktsioonid. Põhiliselt hakkavad mängud kasutama haptic feedback ja adaptive triggers tehnoloogiat. See tähendab, et puldile peale näiteks on võimalik puhuda ja pult annab keskkonnast tulevaid signaale edasi. Samuti pult saab nuppude kaudu anda teada, et mida on valesti. Näiteks relv jookseb kinni ja puldi nupp enam ei lähe alla.

DualSense mõõdud on 160mm x 66mm x 106mm (laius, kõrgus, sügavus).

Kuidas see haptic feedback tehnoloogia toimib? Kas see on erinev Playstation 4 “rumble” funktsioonist? Kuidas seda mängudes kasutatakse?

Haptic feedback põhimõtteliselt asendab DualShock 4 sees oleva “rumble” funktsiooni. Puldis on ajamid, mis annab parema füüsilise sensatsiooni. Mänguarendajad leiavad huvitavaid lahendusi selle võimaluse kasutamiseks. Muidugi saab iga mängija selle funktsioone seadistada või üldse välja lülitada.

Playstation 4 klassikaline “rumble” tehnoloogia on põhimõtteliselt 2 väikest mootorit, mis keerlevad. Nii tekib vibratsioon läbi puldi, andes mängijale signaale. DualSense enam ei kasuta mootoreid, vaid kahte ajamit. Tulemus on täpsem, kiirem ning võimaluste rohkem. Näiteks nende abil saab tekitada väikese pulsi tunde konkreetses puldi asukohas või minna totaalselt pööraseks ja panna värisema rohkem kui enne. Näiteks liivatormi ajal saab värinaga määrata tuule suunda.

Playstation 4 mänge PS5 peal nautides DualSense lihtsalt kopeerib seda “rumble” efekti. Kuna DualShock 4 töötab ka PS5 peal, siis võib kasutada ka enda PS4 mängupulti. Kuna DualSens enam ei kasuta pealmist valguseriba, siis PS4 mängud, mis seda nõuavad, vajavad ka PS4 mängupulti.

PSVR töötab ka PS5 peal, kuid selle jaoks on vaja adapterit PS4 kaamera jaoks, Aim mängupulti, Playstation Move ja DualShock 4 pulti. Ehk siis kogu PSVR varustus PS4 konsoolilt.

Mõned elulised näited, kuidas haptic feedback tehnoloogia toimib – “Demon Souls Remake” mängus näiteks mõõkadega kokkulöömine annab puldis vastava tunde ja “Astro’s Playroom” mängus tunneme erinevaid pinnaseid, kus peal väikene Astro kõnnib.

Kuidas adaptive triggers toimivad?

DualSense puldil on kaks tagumist nuppu L2 ja R2, mis on erilised. Need nupud on loodud mängijale vastu hakkama, et anda edasi reaalses elus olevaid takistusi. Näiteks vibuga laskmine, kus mida sügavamale nupuga minna, seda raskemalt see edasi läheb. Selliselt saame simuleerida löökide tugevust kaklusmängudes, vedrusid, relvade puhul päästiku tunnetust ja veel palju muud. Mängijal on mugavus otsustada ise, kas soovib neid kasutada. Kui ei soovi, siis need nupud toimivad nagu L2 ja R2 igal Playstationi puldil.

Kas DualSense mängupuldil on sissehitatud kõlar ja mikrofon?

Jah, on küll. Sarnaselt DualShock 4 puldile on kõlar olemas, kuid palju parem ja selgema heliga. Mida aga DualShock 4 puldil polnud, on sisseehitatud mikrofon. Mängija saab seda alati kasutada ning pole vaja teha muud kui vajutada väikest nuppu. Tehnoloogia tuleb koos kaja eemaldamisega, kuid pikajalised vestlused peaksid ikkagi olema peakomplektiga. Puldil olev Mute nupp paneb mikrofoni kinni. See toimib ka siis kui mängija kasutab peakomplekti. Pikk vajutus Mute nupule teeb terve konsooli vaikseks lisaks mikrofonile.

Kas DualSence puldid on kõrvaklappide jaoks koht olemas?

Jah, see süsteem toimib sarnaselt DualShock 4 puldile, kus tuleb lihtsalt enda peakomplekt otse puldi külge panna.

Kas DualSense toetab häälega süsteemi kontrollimist ja six-axis liikumisega kontrollimist?

Jah mõlemal juhul. Mängija saab seda kasutada, et juhtida süsteemi või näiteks kirjutada kirju ja otsida internetist asju. Toetatud keeled alguses on jaapani, inglise (US ja UK), hispaania, prantsuse, itaalia ja saksa. Liikumisega kontroll on puldis samuti olemas, mis toimib sarnaselt DualShock 3 ja 4 pultidele, kuid taaskord arendatud edasi, et oleks veel täpsem.

Kas DualSense puldil on veel mingeid uusi omadusi?

Puutetundlik suur nupp on veidi suurem kui enne. Seal peal on väikene tuluke, et näidata erinevaid süsteemiseisundeid või muud.

Kas DualSense puldil on olemas “Share” nupp?

Jah, kuid nüüd uue nimega “Create”.

Kas DualSense puldil on olemas valguseriba?

Jah, kuid vaatab mängija poole, mitte eemale. See tähendab, et kõik PS4 mängud, mis vajavad valguseriba mängijast eemale, vajavad ka PS4 mängupulti. See tähendab ka PSVR. DualSense valgusribad on ümber touchpad nupu. Äärtes on süsteemi ja mängu indikaatorid, all on mängija värv, et mitmes mängija ta on.

Kas DualSense pult on kiirem kui PS4 oma ning kas see toetab kergemat ligipääsetavust?

Jah, DualSense on kiirem (nupu vajutus jõuab mänguni kiiremini). Jah, DualSense toetab ka kergemat ligipääsetavust. Mängija saab muuta nupude funktsioone ning seadistada erinupper nagu R2 ja L2.

Kuidas DualSense laadimine toimub? Kaua see laeb ning kui kaua aku kestab?

DualSense mängupulti saab laadida kahel viisil – kas USB Type-C juhtmega läbi konsooli või kasutades laadimisalust, mis tuleb osta eraldi juurde. DualSense aku kestvus on sama, mis oli DualShock 4 puhul, seega umbes 8 tundi järjest aktiivset mängimist. Maksimaalne laadimisaeg on 3 tundi.

Mitu DualSense pulti saab korraga konsooliga ühendada?

Playstation 5 toetab kuni 4 mängijat korraga. Igale mängijale on siis erinevat värvi valgus puldi touchpadi alumisel küljel.

Kas DualSense toimib vajadusel ka kui juhtmega mängupult? Kas tuleb ka teisi värvi pulte?

Jah. Ühenda pult konsooliga ja mängi samal ajal kui see laeb. DualSense kastuab Bluetooth 5.1 ühendust juhtmevabas ühenduses. Tulevikus tuleb erinevaid värve pulte, kuid hetkel ainult valged.

Kas DualSense mängupult toimib Playstation 4 peal? Või vastupidi? Kas toimib ka mujal?

Ei, kahjuks ei toimi PS4 peal. Küll aga toimib see PC peal ning nagu juba selgus – ka Nintendo Switchi peal. Vastupidi on lugu kergem. Playstation 4 pult toimib küll ja sellega saab mängida PS4 mänge PS5 konsoolil, kahjuks mitte PS5 mänge.

Kas saame kasutada kolmanda tootja mängupulte nagu SCUF Vantage või Astro C40 TR?

Olemasolevad litsentseeritud roolid, lennukangid, arkaadipulgas ja muud taolised kõik toimivad ka PS5 peal, eeldusel et soovitud mäng seda võimalust toetab. Tavalised litsentseeritud mängupuldid nagu SCUF Vantage ja Astro C40 TR käituvad nagu PS4 puldid. Ehk siis ainult PS4 mängude mängimise jaoks.

Kuida DualSense mängupult Plastation 5 konsooliga ühendada?

Ühendamine käib täpselt nagu Playstation 3 ja 4 konsoolidel. Ühenda mängupult USB juhtmega ning vajuta tööle, oota kuni indikaator tuli põleb ja hakka mängima.

Millised peakomplektid on toetatud DualSense puldiga kasutamisel?

Absoluutslet kõik, millel on 3,5mm audio otsik.


MÄNGUD


Millised Playstation 5 mängud on ilmumise hetkel saadaval?

Loomulikult mängude arv aja jooksul suureneb, seega räägime siin ainult nendest, mis on saadaval 12. november ja 19. november.

SIE Worldwide Studios mängud:

 • Astro’s Playroom (Japan Studio) (Pre-installed on PS5)
 • Demon’s Souls (SIE Worldwide Studios, Bluepoint Games)
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales (Insomniac Games)
 • Marvel’Spider-Man Remastered (tuleb koos Marvel’s Spider-Man: Miles Morales Ultimate Edition versiooniga) (Insomniac Games)
 • Sackboy: A Big Adventure (Sumo Digital)

Lisaks neile on juba teada, et tegemisel on järgmised mängud:  Destruction AllStars (Lucid Games), Returnal (Housemarque Games), Horizon Forbidden West (Guerrilla), Ratchet & Clank: Rift Apart (Insomniac Games), Gran Turismo 7 (Polyphony Digital) ja God of War Ragnarök (Santa Monica Studio)

Kolmanda tootja mängud:

 • Assassin’s Creed Valhalla (Ubisoft)
 • Borderlands 3 (2K)
 • Bugsnax (Young Horses)
  • Märge: saadaval kõikidele PlayStation 5 kasutajatele, kellel on PlayStation Plus tellimus kuni 4. jaanuar 2021, ilma lisarahata.
 • Call of Duty: Black Ops Cold War (Activision) (13. november)
 • Dead by Daylight (Behaviour Interactive)
 • Devil May Cry 5 Special Edition (Capcom)
 • Dirt 5 (Codemasters)
 • Fortnite (Epic Games)
 • Godfall (Gearbox Publishing)
 • Goonya Fighter (Mutan)
 • King Oddball (10Tons Ltd)
 • Maneater (Tripwire Interactive)
 • NBA 2K21 (2K)
 • No Man’s Sky (Hello Games)
 • Observer: System Redux (Bloober)
 • Overcooked! All You Can Eat (Team 17)
 • The Pathless (Annapurna Interactive)
 • Planet Coaster (Frontier)
 • Warhammer: Chaosbane Slayer Edition (Nacon)
 • Watch Dogs: Legion (Ubisoft)
 • WRC 9 FIA World Rally Championship (Nacon)

Millised PS5 mängud veel on tulemas?

Juba täna on tegelikult teada suur number erinevaid teoseid, seega muret ei ole, et midagi mängida ei saa. Iga järgmine konsool on olnud mängude tihedam kui eelmine, seega saab oodata palju ja tihti.

Kas on mingisugune vahe võimekusel kui mängin Blu-Ray plaadilt või digitaalsena SSD kettalt?

Ei ole. Põhjus on lihtne – mäng on alati installitud SSD kettale. Blu-Ray plaat on ainult failide installimiseks ning kõik toimub sarnaselt digitaalsele mängule.

Kas saab PS5 mänge pooleli jätta?

See toimib sarnaselt PS4 süsteemile, kus mäng jääb taustale tööle kui avada mõni meedia programm või minna konsooliga puhkerežiimile. Koheselt ei saa mängu jätta taustale kui avada teine PS5 mäng, kuid see tõenäoliselt tulevikus muutub.

Kas PS5 mängud on regioonilukuga?

Ei ole.

Kas saan enda digitaalsele kollektsioonile ligi igas PS5 masinas? Kui jah, siis kuidas?

Jah, saab küll. Siin samuti toimub kõik sarnaselt PS4 konsoolile. Tuleb enda kontoga sisse logida – kas otse või äpi kaudu – ning hakata mängima.

Kas minu PS5 trofeed on teistest eraldi?

Ei ole. Kõik trofeed alates PS3 ajast on ilusti alles ning soreeritud ajalised, et oleks kergem leida.

Kuidas on ostude eest raha tagastamise poliitikaga?

Siin jäävad kõik seadused kehtima. Rohkem infot SIIT.


Playstation 4 mängud Playstation 5 konsoolil


Kas saan mängida enda PS4 mänge uuel konsoolil?

Jah. Enam kui 99% PS4 mängudest (4000+) on sobivad ja toimivad ka PS4 peal.

Kas minu PS4 mängud saavad võimsamast masinast ka mingit kasu?

Jah. Osad PS4 mängud laevad kiiremini ning saavad stabiilsema kaadrisageduse. Lisaks mõned saavad graafilise uuenduse kuni 4K võimenduseni välja. Igal juhul on automaatselt käivitatud Game Boost, mida kasutaja ei pea ise kuidagi muutma. Üldine kogemus sõltub mängust.

Kas PS5 ülikiire SSD kõvaketas muudab midagi PSVR mängude juures?

Jah, mängud laevad palju kiiremini. Sellega on kahjuks ka kõik muutused mainitud. Muus osas mängud ei parane.

Kas saan mängida PS4 mänge välise kõvaketta või USB mälupulga pealt?

Jah. Enne kasutamist tuleks siiski veenduda, et valitud seade oleks sobilik PS5 masinaga. Mitte kõik kettad ja pulgad ei toimi. PS5 süsteemist saab teha valiku, et kõik PS4 mängud lähevad automaatselt valitud kettale. Tulevikus saab nii teha ka PS5 mängudega.

Nõuded: vähemalt USB 3.0 või kiirem. Maht 250GB kuni 8TB.

Kas minu digitaalsed PS4 mängud toimivad ka PS5 peal? Kas ka PS4 demod?

Jah, 99% ja enam Playstation 4 mängud toimivad ilma ühegi probleemita. Seal hulgas ka demod. Alates ilmumisest edasi hakkavad demod olema siiski eraldi – PS4 ja PS5 versioon, kus PS4 versioon enam uuel masinal ei toimi.

Kas PS5 plaat töötab ka PS4 konsooli peal?

Ei, kohe kindlasti mitte. Soovitame plaati isegi masinasse mitte panna. PS5 ja PS4 mängud on siiski erinevad ning uuemaid mänge vanem masin kahjuks mängida ei suuda.

Kui mul on mängu PS4 versioon, siis kas uuendada selle PS5 versiooni peale?

See kõik sõltub mängudest ja tootjatest. Hetkel teame, et näiteks nii uus Ämblikmees ja Sackboy mängud mõlemad pakuvad tasuta uuendust PS4 pealt PS5 peale. See kehtib nii digitaalsele kui plaadi versioonile. Digitaalse puhul on lihtne – lihtsalt logi PS5 masinaga sisse ja antud mängu alt vali “Download PS5 version”. Plaadiga versiooni puhul tuleb plaat panna PS5 sisse ja siis teha samasugune valik, mis anna kasutajale nüüd sama mängu PS5 digitaalse versiooni. Kirjutamise hetkel ei ole pärast enam seda plaati vaja, et uut PS5 digitaalset versiooni mängida.

Siin peab pidama meeles, et osad tootjad küsivad uuenduse eest võib-olla veidi raha. Näiteks Ubisofti Assassin’s Creed Valhalla on samuti tasuta uuendusega. Samuti ei saa plaadiga uuendada PS5 versioonile siis kui PS5 on digitaalne versioon, ilma plaadilugejata.

Kas ma saan enda PS4 mängu salvestised üle viia PS5 peale? Kas saab nii teha ka sama mängu eri versioonide vahel?

Jah. Selle jaoks on vaja LAN kaablit, Wifi ühendust, USB pulka või PS Plus kasutajakontot. Viimase puhul saab enda salvestused pilvesse laadida ja siis PS5 peal lihtsalt alla tõmmata.

Eriversioonide vaheline sobivus on tootja enda teha. Näiteks “Spider-Man: Miles Morales” puhul saab nii teha küll.

Kas PS4 ja PS5 mängijad saavad omavahel läbi interneti sama mänge mängida? Sama mängu eriversioonidel?

Jah. Seal pole mingeid piiranguid. PS5 kasutaja lihtsalt naudib võimsamat elamust kui antud mängul on võimaldatud järgmise generatsiooni uuendused. Eriversioonide puhul sõltub nüüd arendajast, kuid tehniliselt pole mingit takistust.

Kuidas mängudele kutsumine toimub PS4 ja PS5 vahel?

Täpselt nagu enne. Lihtsalt saada kasutajale kutse ja oota. Mängija näeb seda kutset igal juhul – on ta siis PS3, PS4 või PS5 peal. Liituda saab nagu ikka, eeldusel, et mäng on toetatud PS5 konsoolil või vastupidi.

Mis saab minu PS4 peal olevast PS Plus kollektsioonist?

See jääb alles. Kõik mängud, mis seal on juba olemas, jäävad alles ning on mängitavad. Mõni üksik mäng võib nimekirjast kaduda kui seda mingil põhjusel enam PS5 peal mängida ei saa.

Kas PS Plus ja PS Now jäävad alles ka Playstation 5 peal?

Jah. Mõlemad toimivad sarnaselt Playstation 4 süsteemile. Nagu ka enne, siis iga kuu antakse kaks mängu igale PS Plus tellijale.

Mis asi on Playstation Plus Collection?

See on kogumik paremaid Playstation 4 mänge, mis nüüd on kõikidele PS+ tellijatele, et uue konsooli omanikud saaksid ära proovida need kunstiteosed, mis eelmist generatsiooni defineerisid.

Seal kogumikus on järgmised teosed:

SIE Worldwide Studios:

 • Bloodborne
 • Days Gone
 • Detroit: Become Human
 • God of War
 • Infamous Second Son
 • Ratchet and Clank
 • The Last Guardian
 • The Last of Us Remastered
 • Until Dawn
 • Uncharted 4: A Thief’s End

Kolmandad tootjad:

 • Batman: Arkham Knight
 • Battlefield 1
 • Call of Duty: Black Ops III – Zombies Chronicles Edition
 • Crash Bandicoot N. Sane Trilogy
 • Fallout 4
 • Final Fantasy XV Royal Edition
 • Monster Hunter: World
 • Mortal Kombat X
 • Persona 5
 • Resident Evil 7 biohazard

Kas ma saan mängida PS1, Ps2 ja PS3 mänge enda uuel PS5 masinal?

Ei, kahjuks ei saa. Ainult PS4 ja PSVR mängud.


PS5 Blu-Ray plaadid


Milliseid video formaate PS5 plaadilugeja toetab?

Toetatud on 4K Ultra HD Blu-ray, tavaline Blu-Ray ja DVD plaadi formaadid. Vanad optilised plaadid ei ole toetatud.

Kas PS5 Blu-Ray plaadid hoiavad rohkem infot?

Jah. Uued plaadid hoiavad orienteeruvalt 100GB infot kui eelmine põlvkond hoidis ainult 50GB.

Kas PS5 toetab ka 3D Blu-Ray filme?

Ei. 3D stereoskoopiline väljund ei ole enam toetatud.


PSVR, meedia juhtpult ja teised lisaseadmed


Kas ma saan mängida PSVR mänge ka PS5 peal?

Jah, saab küll. Vaja on kõike seda, mis oli PS5 peal. Lisaks veel adapter, et ühendada PS4 kaamera PS5 külge. PS4 kaameraga saab teha ka ülekandeid näiteks. Hetkel veel ei tea, kas PS5 toetab kahte kaamerat samal ajal.

Kas saan kasutada Playstation Move ja Aim mängupulte ka PS5 peal?

Jah, saab küll. Need toimivad samade mängudega mis varem ning nõuavad ka samasuguseid lisasid nagu varem.

Kuidas saada endale PS4 kaamera adapter?

Selle saab tasuta, kuid tuleb enne täita ära paar asja. Rohkem infot meie artiklist SIIT.

Mis asi on HD kaamera? Mis on selle mõõtmed?

HD kaamera on spetsiaalne PS5 lisaseade, mis on mõeldud mängudest ülekannete tegemiseks. Sellel on kaks tundlikut kaamerat, laianurga ja 1920x1080p resolutsiooniga. Kaameral on olemas ka sügavuse ja kauguse mõõtmiseks vajalikud sensorid ning koos programmidega on võimeline tegema palju huvitavat nagu tausta eemaldamine mängijast ilma rohelise ekraanita. See ühendub PS5 külge USB Type-A kaudu.

Mõõtmed: 100mm x 41mm x 75mm (laius, kõrgus, sügavus). Kaalub 92g ja kaabli pikkus on 2m.

Kas saan kasutada uut PS5 kaamerat ka PSVR juures?

Ei saa. Toimib ainult PS4 kaamera. Selle jaoks on vaja adapterit. Rohkem lisainfot leiab artikli ülevalt.

Kas uuel kaameral on sarnaselt eelmisele sisseehitatud mikker?

Ei ole. Mikrofon on nüüd hoopis puldi sees. Alati saab kasutada ka peakomplekti.

Mis asi on meedia juhtpult? Mis on selle mõõtmed? Kas see on laetav või patareidega?

Meedia pult on lisaseade PS5 jaoks, millega vaadata erinevaid meedia programme nagu Netflix, Apple TV+ ja muud. Selle jaoks on puldid erinevad mugavad nupud, mida osaliselt on võimalik ka ise programeerida.

Mõõtmed: 45mm x 145mm x 26mm ja kaalub kusagil 55g. See töötab kahe AA patareiga.

Kas saan meedia juhtpuldiga mänge mängida?

Ei saa. See töötab ainult meedia äppidega.

Kas meedia juhtpult toetab häälkäskluseid?

Jah. Puldil on olemas sisseehitatud mikrofon. Selle jaoks tuleb vastavat nuppu all hoida ekraanil. Puldil on olemas ka füüsiline nupp selle jaoks, kuid hetkel veel ei toimi ja jääb tuleviku tarbeks.

Mis asi on Pluse 3D Wireless Headset ja kuidas see erineb PS4 peakomplektidest? Mis on selle mõõdud? Kaua aku kestab?

Pluse 3D peakomplekt on ametlik PS5 lisaseade. Sellega tuleb kaks müra vaigistavat mikrofoni, USB Type-C laadimine ning kergelt ligipääsetavad valikud nagu helide miksimine ja muud. See töötab PS4, PS5 ja ka arvutite peal, sest tuleb koos juhtmevaba adapteriga, mille saab ühendada USB kaudu.

Mõõdud: 213mm x 190mm x 91mm ja kaalub 292g. Aku kestab kusagil 12 tundi.

Kas saame kasutada Gold või Platinum peakomplekte ka PS5 juures?

Jah. Mõlemad toimivad koheselt.

Kas saan kasutada kolmanda tootja peakomplekte?

Jah, enamus tootjate omad töötavad, eeldusel et need on kas USB või 3,5mm ühendusega. Bluetooth peakomplektid ei ole toetatud. Sama kehtib ka 3D heli kohta, kuid täpsem info ühilduvuse kohta peab andma iga tootja ise.

Kas saan kasutad klaviatuuri ja hiir Playstation 5 konsooliga?

Jah. Põhimõtteliselt kõik USB ja Bluetooth klaviatuurid ja hiired toimivad süsteemi tasandil, kuid mängu tootjad otsustavad, kas mängud neid ka toetavad või mitte.

Kas minu PS4 arkaadi pulk töötab ka PS5 peal?

Jah kui mängida neid samu PS4 mänge, kuid ei pruugi seda teha kui kasutada PS5 versioone mängudest. Selline ühilduvus info peab tulema nende tootjatelt.


PS5 UX ja äpid


Millised on suurimad vahel PS4 ja PS5 kasutajaliidese juures?

Asja keskmes on uus Control Center. See on sisuliselt kõvasti edasi arenenud PS4 Quick Menu. Selle kasutamiseks tuleb korraks vajutada PS5 logo mängupuldil. Asja võlu on selles, et mängust ei pea välja minema.

Teine suur lisa on Activities. See on edasi arenenud süsteem, et juhtida mängijat parema kogemuse suunas. See toimib koos trofeede süsteemiga ning annab lisaks võimaluse ka näiteks teleportida valitud levelisse või palju muud, mida arendaja on selle süsteemi jaoks välja mõelnud.

Need ei ole muidugi kõik, kuid kuna süsteem hakkab pidevalt uuenema, siis tuleb hetkel rohkem detailidesse ei lasku.

Kas Playstation 5 automaatselt uuendab mänge, mida ma mängin?

Jah. Sarnaselt Playstation 4 süsteemile on ka PS5 peal automaatne uuendamine kõikidele neile mängudele, mida tihti kasutatakse. Saab valida, et kas seda tehakse koguaeg või näiteks siis kui öösel on masin puhkerežiimile pandud.

Kas PS5 kasutajaliides toetab kasutasid ja teemasid?

Ei. Ilmumisel need ei ole toetatud ning hetkel ei tea, et kas on seda ka tulevikus.

Kui mul pole internetti, kas saan insallida süsteemi uuendused ka USB kaudu?

Jah, saab küll. Selle jaoks tuleb minna Playstation.com ja leida Fat32 USB mälupulk, kus on piisavalt ruumi.


PS Store ja digitaalne sisu


Kas Playstation Store on PS5 peal uuendatud?

PS Store on nüüd täielikult integreeritud süsteemi. On kiirem, parandatud on otsingumootor (näiteks on eraldi nüüd mängud ja meedia) ning palju muud.

Kas saan osta PS4 ja PSVR mänge läbi PS5 poe?

Jah, ikka. Kõik toetatud mängud on endiselt saadaval.

Kuidas Playstation App toimib koos PS5 konsooliga?

Koos PS5 konsooliga sai äpp uuendatud ning toetab uut masinat sarnaselt eelmisele. Äpp on viidud kooskõlla uue süsteemiga ning endiselt on olemas kõik võimalused mängijate leidmiseks, nendega rääkimiseks ning isegi mängude ostmiseks ja alla laadimiseks.

Kust ma leian kõik meelelahutus ja meedia äpid?

Need leiab eraldi menüüst App Library alt. Enamus on neist tasuta, kuid vajavad liikemaksu kasutamiseks nagu Netflix ja Disney+. Neile sisu leiab kergelt TV & Video Hub kaudu, mis toimib sarnaselt PS4 versioonile. Sealt leiab kõik hetkel kuumad filmid ja seriaalid ning muidugi ka äpid, kust neid saada/osta.

Kas meedia äpid toetavad 4K HDR video?

Jah. Olenevalt äpist endast või meediast äpi valikus, ei pruudi 4K HDR olla võimalik igal pool.

Kas ma saan kuulata enda muusikat samal ajal kui mängin?

Jah. Spotify on koheselt olemas ja toimib sarnaselt PS4 konsooliga.


Party, sõbrad, Create nupp ja interneti võimalused


Kuidas sotsiaalsed võimalused nagu sõprade nimekiri ja Party on uuendatud PS5 peal?

Nüüd on loodud uus ruumide süsteem, kus Sina ja 99 sõpra saate rääkida, jagada klippe ning teha kõike muud. Mõelge siin näiteks Discordi jutuserveri peale. Party süsteemi olulisem uuendus on otsene mänguminemine ilma kutseta. Lihtsalt liitu mänguga. Samuti on alles kõik Share Play ja Share Screen võimalused, kuid kiirem masin ja tehnoloogiline arend on teinud oma töö. Täiesti uus asi on Game Base, mis on nagu sotsiaalne keskus, kust kõik eelneva ühest kohast koos leiab.

Mitu inimest saab korraga Party teha?

16. Need võivad olla läbi PS4, PS5 või Playstationi äpi.

Millised perekonna ja vanemate kontrollimise võimalused on PS5 peal?

Perekonna juhi (saab luua eraldi konto tüübi) staatus on endiselt olemas ning sellega on järgmised võimalused:

 • Kontrollida mänguaega.
 • Kontrollida, mida lapsed osta saavad (kui üldse).
 • Konrollida, et millised mänge, videosid ja äppe lapsed saavad kasutada.
 • Panna kinni või avada sõnumid ja chat.
 • Blokeerida teiste mängijate videod, pildid ja muud.
 • Määrata teisi täiskasvanuid kui “Guardian”, andes kellelegi teisele põhimõtteliselt samad võimalused.

Kas ma saan muuta enda kasutajanime?

Jah. Esimene kord on tasuta, edaspidi maksab 9,99€.

Kuidas Create nupp toimib?

Create nupp on DualShock 4 “Share” nupu järgmine evolutsioon, kuid põhimõte on sama. Sealt saad valida, kas alustada striimi, teha klipp möödunud mängust (või pilt) või alustada lindistamist. Uuendusena on lisatud võimalus muuta resolutsiooni ja klippide pikkuseid ilma mängust lahkumata.

Mis pikkusega videosid saan PS5 peal teha? Ja mis resolutsiooniga?

PS5 konsool alati lindistab viimased 60 minutit. Mängija siis valib, et kas soovib sealt salvestada viimased 15 sekundit või rohkem. See kõik on 1080p/60fps resolutsioonis. Kui mängija soovib saada 4K resolutsiooni, siis selle jaoks tuleb manuaalselt panna lindistama.

Kuidas ma saan enda videod ja pildid PS5 konsoolist kusagile mujale?

Saab panna USB pulgale või otse laadida internetti. Näiteks Youtube’i. Lisaks saab kuni 3min klippe jagada läbi Playstationi Party süsteemi või läbi Playstationi äpi.

Mida uut pakub Share Factory Studio PS5 peal üle Share Factory, mis oli PS4 peal?

Tegemist on suure edasi hüppega. Nüüd on tegemist võimsa videotöötlus programmiga, mis mitte ainult ei ole detailsem ja võimaluste rohkem, vaid ka lisaks võimeline töötlema 4K HDR faile. Tasub kindlasti proovida.

Kas saan viia enda videoklipid ja pildid PS4 pealt PS5 peale?

Ei saa. Küll saab need panna välisele kettale ja arvutis töödelda kui on soovi.


LISAKÜSIMUSED


Mitu kasutajat saab PS5 peal korraga olla?

Kuni 16. Samal ajal saab korraga sisselogitud olla kuni 4.

Kas PS5 pakub ka veebilehitsejat?

Ei.

Kuidas Remote Play töötab PS5 peal?

Põhimõtteliselt on kõik sama, mis varem, kuid mõni vahe siiski on. PS Vita pealt ei saa PS5 peale Remote Play abiga tulla, kuid saab selleks kasutada PS4 konsooli, PC-d või teist PS5 konsooli. Remote Play toetab kuni neli ühendust korraga, mis tähendab, et teised kasutajad saavad liituda läbi interneti, et nautida offline mänge koos sõpradega

Ma ei näe siin enda soovitud küsimust?

Lisa enda mure ja küsimus kommentaari ning kui teame vastust, lisame siia juurde!!!

 

Jäta kommentaar:

Lisa kommentaar