VIDEOINTERVJUU | „District 9“ lavastaja Neill Blomkamp oma uuest filmist „Gran Turismo“: „Lähen nüüd tagasi tegema endale omast tumedat ja hullumeelset s***a.“

„Gran Turismo“ esilinastusel oli kohal ka filmi lavastaja Neill Blomkamp, kes on eelkõige tuntud kui originaalsete ulmefilmide lavastaja, mille põhiline teema on ennast vaikselt hävitav inimkond ja sotsiaalne ebaõiglus. Erinevatel põhjustel jäi intervjuu aeg äärmiselt lühikeseks, kuid mõned enda jaoks olulisemad küsimused said küsitud.

Neill Blomkampi lavastatud „District 9“ (2009) on endiselt suur fännide lemmik, kuid nii „Elysium“ (2013) kui ka „Chappie“ (2015) on tegelikult sarnase mõtteviisiga inimkonna tuleviku suhtes. Aastal 2021 ilmus tema sulest ulmeline õudusfilm „Demonic“, mille hea idee jäi kesise teostuse taha peitu. Nagu mees ise mulle intervjuu ajal lubas: peale „Gran Turismot“ ta naaseb inimkonna tumedama poole peale, mis teeb kindlasti paljud inimesed (ka mind) õnnelikuks.

„Gran Turismo“ on tuntud võidusõidusimulaator, mis alustas Playstationi mängukonsoolidel aastal 1997 ning jätkab edukalt ka nüüd. Aastal 2008 tegi Nissani turunduses töötav Danny Moore midagi uskumatut – ta käis välja idee, et võtaks parimad Gran Turismo videomängurid ning paneks nad reaalse auto rooli. Ja parimale nende hulgast annaks isegi lepingu Nissani meeskonnas. Sellest ideest sündis Gran Turismo akadeemia, mille kolmas ja noorim võitja oli britt Jann Mardenborough. Tema uskumatust teekonnast ongi Neill Blomkampi lavastatud pingeline ja emotsionaalne spordidraama „Gran Turismo“.

Lugu on äärmiselt huvitav ja unikaalne, sest Jann Mardenborough näitas tervele maailmale, et „Gran Turismo“ pole ainult videomäng, vaid midagi enamat. See on simulaator, mis õpetab autot ja radu tundma ning ta demonstreeris seda oma oskustega reaalse auto roolis.

Enne intervjuu algust veidi rääkisime, et spordidraama tundub mulle päris järsk pööre temale omasest muserdavast loomingust. Tema ainukene ja õige reaktsioon oli : „Kas ma ei peaks tegema erinevaid filme?“

Kuidas te läksite sellistest filmidest nagu „District 9“, „Elysium“, „Chappie“ ja „Demonic“ nüüd „Gran Turismo“ juurde, mis on teie viies täispikk film?

„Need filmid, mida sa välja tõid, et mida ma varem olen teinud ja teen veel uuesti ka tulevikus on väga… [negatiivsed]. Minu nägemus inimkonnast on pigem negatiivne ja nende eelmiste filmide juures on olemas see vältimatu pimedus. Kuigi seal on palju inimlikkust, siis individuaalsed karakterid on äärmiselt tumedad.

Ma mäletan, et vaatasin lapsena erinevaid filme, millel oli mulle väga positiivne efekt. Need polnud filmid, mis mind otseselt mõjutasid, kuid kinost lahkudest jätsid inspireerituks. Need olid tavalised sporditeemalised draamad, mis tõstsid publikut üles. Janni (peategelane filmis) lugu ja selle loo atmosfäär meenutas mulle filme nagu „Rocky“ või „Hoosiers“, mida vaatasin noorena.

Ma aktiivselt soovisin teha midagi sellist, mis paneks minu enda noorema versiooni või mõne teise lapse tundma seda sama, mida mina, kui neid filme nägin. Nüüd hiljem, kui ma lähen tagasi tegema endale omast tumedat ja hullumeelset s***a, siis mul on karjääris alati olemas midagi teistsugust ja üles tõstvat.“

Kas olite enne „Gran Turismo“ tegemist sellest videomängust midagi kuulnud või seda ka ise mänginud?

„Jah, ma teadsin mängust, kuid ma ei teadnud Janni lugu ega teadnud mitte midagi Nissani GT akadeemia kohta. Seega need olid elemendid, mis tegid idee videomängust film teha äärmiselt huvitavaks. Kuna see oli biograafiline, kuid ka samas põhineb videomängul, siis see oli minu jaoks huvitav.“

Üks küsimus näitleja valiku kohta. Minu arust on David Harbor siin rollis imeline. Kas ta oli siia rolli kõige esimene valik?

„See karakter oli tegelikult kirjutatud vanemana. Inimesed ütlesid, seal hulgas ka casting‘u direktor, erinevaid nimesid vanemate meeste hulgast. Olid mõned tuntumad nimed nagu Kurt Russell. Ma arvasin, et see on hea idee. Olin kohe selle mõttega kaasas, et Kurt Russell.

Ma ei mäleta täpselt, kes esimest korda mainis David Harborit, kuid tema nime kuuldes taipasin kohe, et see on ideaalne valik. Ta on noorem kui see roll ja kui selle filmi peale mõelda, siis tõesti tundub, et ta peaks olema vanem, kui filmis tegelikult on. Just tema jaoks tegime karakteri 20 aastat nooremaks. Ta sobib oma rolli nii hästi ja temaga koos töötamine on hea. Mulle meeldib mida ta selle karakteriga tegi. See sobib siia filmi nii hästi, seega kõik laabus kõige vägevamal viisil.“

Ma tahan veel küsida teise isafiguuri Djimon Hounsou valiku kohta.

„Mul oli nii hea meel, et meil õnnestus Djimon saada. Ma olin 19 või 20, kui ma „Gladiatori“ (2000) filmi nägin. Ma armastasin seda näitlejat, kes iganes ta ka polnud. Ja siis „Amistad“ (1997) ning „Blood Diamond“ (2006) on minu ühed lemmikud filmid tänaseni. Olen alati soovinud temaga koostööd teha ja olin õnnelik, kui ta oma rollile „jah“ ütles. Tal pole eriti palju stseene, kuid ta annab oma momentidele palju emotsionaalset kaalu. Ma heameelega töötan temaga tulevikus uuesti.“

Peale intervjuud õnnestus meil veel paar sõna kiiresti rääkida, kuni ta mulle lahkelt oma autogrammi jagas. Selle tarbeks oli mul kaasas eelnimetatud filmide Bluray plaadid, mis oli ka ideaalne võimalus vestluse alustamiseks. Ta mainis, et tema enda lemmik oma töödest on Netflixi lühifilmide kogumik „Oats Studios“, kuid täispikkadest filmidest ta armastab enim „Chappiet“ (2015). Me ühiselt ei suutnud mõista negatiivset kriitikat antud filmi suhtes. Lõpetuseks tervitas ta Eestit ja tänas, et tema filmid teisele poole Euroopat kaasa võtsin.

Neill Blomkampi värske spordidraama „Gran Turismo“ on kinodes alates sellest nädalast.

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar