ARVUSTUS | “Atelier Ryza 3” on fantastiline punkt Gusti edukaimale seeriale

Tootja: Koei Tecmo, Gust
Lavastaja: 
Kaoru Machida
Platvormid: 
Playstation 4, Playstation 5, PC, Nintendo Switch
Ilmumisaeg: 
23. märts 2023
Toetaja: 
Koei Tecmo

Aastaid on möödunud sellest, kui Reisalin Stout tegi oma esimese etteaste Gusti “Atelieri” seerias. Nüüdseks on käes triloogia viimane mäng ning ühtlasi ka punkt tema ja ta sõprade loole. Tegemist on arendaja aastatepikkuse kogemuse kulminatsiooniga, kus on võetud pea kõik head elemendid vanadest ja uutest sissekannetest ning rafineeritud need ülima peensusega täiuslikkuseni. Tulemuseks on fantastiline Jaapani rollimäng, mis on maiuspala nii uutele kui ka vanadele seeria fännidele. Kuidas siis “Atelier Ryza 3: Alchemist of the End & the Secret Key” sellele triloogiale punkti paneb?

Atelier Ryza 3

Nagu juba mainitud, räägib teose lugu Reisalin Stoutist ehk Ryzast. Ryza on noor alkeemik, kes aitab oma küla elanikke nende igapäevamuredega ning satub igasugustesse pahandustesse, “Atelieri” seeria on alati olnud pigem rahulik ning tegelastele keskenduv, mitte klassikaline anna-jumalale-kannaga-pähe tüüpi mäng. Mäng leiab aset aasta aega peale triloogia teist osa. Ryza, Lent, Bos, Tao ja ülejäänud salga liikmed üritavad lahendade müstiliste Karki saarte ilmumist. Lisaks sellele tuleb Ryzal ilmutus teha mingisugune võti ning uks, mille see võti avab, asub nende saarte keskel. Mängida saab 11 erineva tegelasega, tehes sellest kõige rohkema arvuga mängitavate tegelastega Atelieri mängu terves seerias. Igaüks neist on huvitav ning saab oma ekraaniaja, mitte ei ole lihtsalt hunnik polügone, kes teeb ning saab haiget. Mäng on umbes 30 tundi pikk ning kindlasti üks tugevamaid narratiive terves seerias. Ma ei hakka midagi ette ütlema, kuid uued muudatused ning parandused mängu enda süsteemides teevad selle loo nii sisu kui mängitavuse poole pealt seeria parimaks.

Muudatustest rääkides, on mängu võitlussüsteem fantastiline. Kuigi tegemist on ikkagi käigupõhise süsteemiga, on seal piisavalt erinevaid krutskeid ning uusi oskusi, et hoida seda värskena. Vastastelt saab elemente varastada, et neid ise kasutada. Neid elemente saab kasutada kas oma kaaslastele erinevate omaduste või vastastele kolki andmiseks. Tegemist on huvitava süsteemiga, mis teeb igast võitlusest omaette mõistatuse(niikauaks, kuni mängijal jäävad pähe vastaste tüübid ning jookseb neist lihtsalt läbi). Erinevaid mehaanikaid on kohati nii palju, et mängijal võib tekkida raskusi kõigi nende meelde jätmisega.

Atelier Ryza 3

Alkeemikutele kohaselt tuleb ka siin sünteesida erinevaid asju. See süsteem on päris lähedane eelmisele kahele sissekandele seerias, kus mängija saab lisada omal valikul erinevaid koostisosi, valides kvaliteedi ning omaduste vahel. Kui sellega ei taheta jännata(sest see on päris kompleksne), siis on lisatud ka võimalus kogu seda sünteesimist teha automaatselt. Sünteesimiseks vajalikke materjale peab mängija aga ise koguma. Kuigi see kõlab juba igavalt, on kogu see protsess hõlbustatud tänu Ryza enda kiirusele, vähestele laadimisekraanidele ning üleüldisele materjali kvantiteedi suurenemisele.

Teose laadimisajad on vähendatud tänu erinevate alade suurusele. Enam pole palju väikseid eraldi alasid, vaid pigem mõned suured. Igaüks neist on täidetud saladustega, olgu nendeks erinevad maamärgid, salvestuspunktid või koguni mängija enda üles pandud ateljeed. Neid suuri alasid on õnneks ka lihtne avastada, kuna Ryza saab ujuda, hüpata, sõita delfiinidega, libiseda mägedest alla ja palju muud. Tegemist on väga suure hüppega vanematest mängudest, kus tegelane sai ainult vasakult paremale ja ülevalt alla liikuda.

Atelier Ryza 3

Kahjuks on mängus ka mõningad probleemid. Esiteks oli arvustuse jaoks mängimise ajal suur probleem Depth of Field sättega, mille tõttu oli Ryzat ümbritsemas pidev udukogu ning see oli päris häiriv. Arendaja Gust on juba teada andnud, et sellega tegeletakse ning üsna pea ilmuvas uuenduses on see mure lahendatud. Subtiitrite suurus on päris väike, mis on probleemiks, kuna teosel puudub inglisekeelne audio. Pidin päris tihti silmi kissitama, sest subtiitreid oli raske lugeda tänu kas ekraani kaugusele või taustavalgusele.

Atelier Ryza 3

Vaatamata nendele pisivigadele, on “Atelier Ryza 3” seeria parim mäng. Gust tõestab iga aastaga aina enam, et nad teavad täpselt, mis suunda nende mängud minema peavad ning see on neid toonud punkti, kus isegi mina ei oska öelda, kuidas asja päriselt paremaks teha. Kuna Atelieri mängud ilmuvad igal aastal, ootan huviga, milline on nende järgmine ettevõtmine. Peab ka välja tooma, et kuigi teosel on kerge kokkuvõttev osa, tuleks mängida Atelier Ryza 1 ja 2 ka läbi enne selle teose käsile võtmist.

Hinne: 9/10

+ Fantastiline lugu

+ Argised tegevused on väga hõlpsaks tehtud

+ Mugav mängitavus

+ Näeb välja väga hea ning jooksis ilma vigadeta

+ Tegelased on lahedad

– Subtiitreid on kohati raske lugeda

– Väga, väga palju mehhaanikaid, mida mängija peab õppima.

Jäta kommentaar:

About Margus Saldre

Twitter- @Fujyno

Lisa kommentaar