Arvustus: “Tessas Ark” – matemaatika on alati lõbus – ALATI! #defythecollective

Tootja: Andrew Higgins
Lavastaja: Andrew Higgins
Platvormid: PC
Ilmumisaeg: 13. juuli 2017
Toetaja: Andrew Higgins

Tessas Ark” on väikene indiemäng, mille autoriks on Andrew Higgins. Matemaatikavõõrad inimesed ei pruugi teada, et Andrew Higgins oli kunagi tuntud matemaatik, kes oleks võinud saavutada palju, kuid otsustas hakata hoopis saapaid tootma. Antud mängu autor samuti alustas kui matemaatik, oli suurepärane ja mingil määrtal haruldase visiooniga, kuid otsustas hoopis hakata tegelema graafilise disainiga. Soolase irooniaga võttis endale autorinimeks Andrew Higgins ning tegelebki nüüd graafilise disaini ning programmeerimisega, kuid matemaatilised oskused ja armastus numbrite vastu ei ole kadunud. Paar kuud tagasi matemaatika foorumitesse postitatud videomäng oli tasuta kõikidele sealsetele huvilistele ning muidugi kasutasin võimalust ja võtsin endalegi koopia, sest idee tundus huvitav ning matemaatilised probleemid väljakutsuvad.

Teemalt on tegemist ulmelise rollimänguga, mille tegevus toimub universumis, kus inimkond eksisteerib ainult mõttena ning reaalsus on defineeritud läbi tajude. Mängija ülesandeks on liikuda läbi erinevate ülesannete, mis kõik viivad lähemale eesmärgile, mille olemasolu on küsitavuse all. Mis on tegelikkus ja mis illusioon on mängija otsustada, kuid loo protagoinst Tessa vajab abi, et põgeneda arvutiprogrammist, mis ähvaradab teda hävitada. Teekonnal proovib Tessa aru saada inimvõimete piirist ning momendist, millal kaine mõistus otsad annab.

Nõrkade rollimängu elementide taga on keeruline lugu, mis filosofeerib mitmete hoomamatute teemade üle nagu elu, vaimsed võimed ning inimkonna eesmärgist edasi areneda ilma konkreetse sihita. Visuaalse novellina esitletud narratiiv on hüppeline ja eeldab mängijalt tugevaid matemaatilisi teadmiseid, et mõista toimuvat ning leidmaks peidetud mõtteid. Mäng ise algab äärmiselt lihtsalt, kus tuleb kokku saada eesmärgiks pandud number ja selle tegemiseks ei pea tegema muud kui liitma ja lahutama. Algkooli matemaatika, kus kollane värv on liitmine, punane lahutamine, lilla jagamine ning roheline korrutamine. Tegemist ei oleks matemaatilise väljakutsega, kui asi sellega piirduks. Iga järgmine tase on kordades keerulisem ja juba viies või kuues ülesanne on matemaatika magistrite tasemel, kus probleemide lahendamiseks pidin kasutama erinevate foorumite abi, et mõista probleemide taga peidus olevaid printsiipe. Tugeva huvilisena olin mängust haaratud, kuid mitte selle loo, vaid probleemide visuaalse esitlemise pärast, mis ongi kogu selle võlu ja demonstratsioon, kui andekas matemaatik tegelikult Andrew Higgins on.

Kes iganes on lugemisega jõudnud siia punkti, siis usun, et ei pea ütlema, et mäng ei sobi inimestele, kes ei ole matemaaikas nagu kodus. Ei räägi siin sellest, et keskkoolis oli matemaatika tugev viis, vaid rohkem ikka kõrgharidusega inimesed STEM erialadel, mille vundament on matemaatiliselt põhitõdedel. Sain paar sõna autorga rääkida ka tema enda postituse all, kus arutati mängus esitletud probleemide üle, siis sealgi selgelt ütles, et kui juba 100 inimest mängib ja on rahul, siis on ka tema rahul. Lisas muidugi, et Steami versioon on hetkel veel demo versioon, mis sisaldab 2-3 ülesannet ja natukene taustalugu, kuid mingil momendil kindlasti ilmub ka täispikk versioon, mis on kohandatud natukene laiemale publikule. Millal see juhtub ja kas üldse, ei ole hetkel teada.

Lõpetuseks ütlen, et sellised mängud on minu jaoks isiklik kirg ja ka selle kajastamine on selle sama kire pikendus. Videogamers.eu on olnud alati originaalse sisu loomise platvorm, mis pakub sõna igale soovijale, siis sellised väikesed videomängud, mis juba ehk homme on surnud, sobivad siia ideaalselt. Tegin ka paar enda soovitust, et mida võiks kogemusele lisada, kaasaarvatud mõned huvitavad matemaalised probleemid, mis kindlasti aitaks kaasa mängu erinevate lõppude seletamisel.

Hinne: 7/10

+ Omapärane ja meeldejääv stiil.
+ Enda žanris tõeline väljakutse.
+ Intellektuaalselt huvitav ja hariv.

– Ainult kitsalt publikule mängitav.
– Liiga lühikene hetkel veel.
– Muud mängulised elemendid on nõrgad.
– Lugu on liiga keeruline jälgida, kui ei hoia kogu tegevust kogu aeg silme ees.

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar