Arvustus: “Computer Tycoon” – kuidas minust ei saanud virtuaalne Steve Jobs.

Tootja: Progorion
Lavastaja: András Illés
Hind: Steam 9.99€
Platvormid: PC
Ilmumisaeg: 12. oktoober 2017

Computer Tycoon” peaks olema ärisimulaator kus mängija saab ennast tunda tehnoloogia guru Bill Gates’i või müügiguru Steve Jobs’ina nende noorusaastatel. Hetkel on mäng “early access” staatuses ja vähemalt Steami uuenduste logi järgi vaadatuna paistab, et progress ka toimub. Olles aastaid olnud arvutihuviline ja riistvaraga kokku puutunud juba ajast, mil koolides olid “Juku” arvutid, ootasin kogemusest tõenäoliselt rohkem kui see praeguses staadiumis pakkuda suudab.

Tegemist on, nagu nimigi ütleb, Tycoon tüüpi mänguga, kus eesmärk on ehitada oma virtuaalset impeeriumit, seekord siis leiutades ja turundades arvuteid. Mängu idee on hea, aasta on 1974 ja mängija ülesandeks on kõigepealt valida 2 riiki, kus enda arvuteid arendada, toota ja siis turustada. Ideaalis peaks Tycoon tüüpi mängus olema pidevalt midagi teha, selles mängus paraku veel nii ei ole.  Hetkel puuduvad igasugu juhendid, et kuidas, miks ja kui kaua ja isegi mängu eesmärk vajab ise kaasa mõtlemist. Tõenäoliselt saab need puudujäägid liigitada sinna kategooriasse, et pole veel jõutud – loodetavasti jõuab kunagi.

Alustuseks võtsin keskmise raskusastme ja mõne joonistatud tegelase vahel valides leidsin sellise laheda vuntsidega karakteri. Maailmakaardil ringi vaadates avastasin, et vähemalt hetkel kasutab mäng riikide populatsiooni ja elatustaseme mõõtmiseks arvuti poolt genereeritud suvalist numbrit. Oli veidi kummaline näha, et Prantsusmaal elab 524 millionit elanikku ja seal kõrval Saksamaal ainult 3,2 milionit. Ühesõnaga, Eestit alguspunktiks ei valinud, sest 400 000 vaest klienti ei tundunud piisavalt atraktiivne, et oma 2300 CTD (CTD on mängusisene rahaühik) arvuteid seal turustada, seega valisin 11 miljoni elanikuga Rootsi hoopis.

Oma esimest arvutit kokku pannes ei suutnud muidugi leida mitte mingit loogilist põhjust, miks peaks keegi koju ostma masina, mis suudab ainult tulesid vilgutada ja millel puudub isegi klaviatuur. Aga igaljuhul esimese aastaga müüsin neid mitukümmend tuhat ja see andis võimaluse arendada oma laborit, et 1974 aasta lõpuks välja arendada 286 protsessor ja kineskoop kuvar! Eelnevalt mainitud konstantse tegevuse puudust märkasin esimest korda siis kui olin esimese arvuti kokku pannud. Edasi oli valikus kas lihtsalt mööda menüüsid ringi klõpsida, vaadata kaarti erinevates värvides (populatsioon, jõukus jms) või siis terve nimekiri arendamist vajavaid detaile panna järjekorda, et oleks hea järgmises arvutis kasutada.

Peale seda ongi ainult ekraanilt tolmu pühkida ja vaadata kuidas päevad mööda lähevad. Õnneks on mängus olemas ajakiirendamise nupp, nii et päevad läksid kiiresti ja raha tiksus pangakontole. See omakorda annab võimalust rohkem investeerida arendusse ja nii see ring käib. Ise küll sinnamaani ei jõudnud, aga lugesin, et 80ndates on võimalik olla tänasest päevast ees, olles ära avastanud kogu tänase tehnoloogia.

Minule pettumuseks on arendaja läinud liiga mugavat teed pidi, sest ise oleksin eelistanud ajalooliselt õige või vähemalt ligilähedase info kasutamist – reaalne populatsioon riikides ja tehnoloogia arengus mingi ajajoone järgimine. Kasutajaliides on ühtepidi väga lihtne ja elementaarne, teistpidi tänu puuduvatele juhenditele üsna keeruline mõista. Menüüs kasutatavad lühendid DPP, PP, RP, LP küll seletavad ennast mängu jooksul lahti, aga mitte piisavalt.  Näiteks puudub mängus nõudlus/saadavus indikaator. Hetkel on menüüs lihtsalt miski suvaline number 45000 PP, mis peaks näitama tootlikust – kui number on 100 PP, siis toodetakse päevas 10 arvutit.

Nõrga kohana toon veel välja, et kui mängija ei ole just tehnoloogia guru või pole endale wikit pähe õppinud, siis erinevaid komponentide nimesid lugedes on üsna raske mõista, mida järgmiseks arendada. See on see koht, kus peab olema suunav juhend. Hetkel võib mängija väga kergelt ennast avastada Pentium protsessoriga ja kaasaegsete mäludega arvutit kasutamas, ekraaniks 10 punast vilkuvat tulekest.

Tycoon tüüpi mänge võrreldes tänase seisuga, siis tegemist ei ole hea mänguga. Mängul on küll potentsiaali, aga on veel pikk maa, et “Computer Tycoon” oleks huvitav kogemus ka peale esimest mängutundi – , seda siis juhul kui juba enne seda ei loobu. Saades täiesti aru mida tähendab “early access“, on siiski mingid kriteeriumid, mis tuleks enne täita kui saab hakata toote eest raha küsima. Mängija ei pea olema raha maksev alfa testija ning kõik arendajad, kes seda “stiili” arendavad põruvad kiiresti.

Hinne 3,5/10

+ Hea idee.

– Puuduvad õpetused.
– Puudub pikemat sorti eesmärk.
– Raske orienteeruda mängus.

 

Jäta kommentaar:

About Raimo V.

Elupõline mänguhuviline alates 90ndate algusest. Lemmik žanriteks ARPG ja sport. Enamus vabast ajast kulub mängimisele, seda tihti juba uneaja arvelt.

Lisa kommentaar