“Crackdown 3” – pole ammu tulistamist sedavõrd nautinud. Kes ütles, et see mäng halb on?

Tootja: Sumo Digital, Microsoft Studios
Lavastaja: Joseph Staten
Platvormid: Xbox One, PC
Ilmumisaeg: 15. veebruar 2019
Hind: 59,99€

Tunnistan ausalt, et enne “Crackdown 3” ilmumist ei olnud selle seeriaga eriliselt kursis. Olin näinud videosid siin ja seal, kuid põhjalikum isiklik mängukogemus oli seni puudu. Kuna olen Xbox One peal ka Game Pass tellija, siis ei näinud põhjust “Crackdown 3” mitte mängimiseks ning mul on siiralt hea meel, et seda ka tegin. Üldiselt ei pea ennast tulistamismängudes osavaks või üldse selle žanri suuremaks austajaks, kuid vahel harva siiski satun hoogu ning lähen vägagi hasarti. Just viimane juhtus ka siin ning mis algselt pidi olema “ma natukene proovin” muutus hoopis pikaks ja põhjalikuks seikluseks, nii üksinda kui mitmikmängus. Olen üllatunud, et välismaised kriitikud siin sedavõrd palju laita leiavad, sest minul pole ammu niivõrd lõbus olnud ning olgem ausad – Terry Crews on ikka äärmiselt sümpaatne inimene ka veel lisaks.

Võtame algusest – “Crackdown 3” pidi olema Xboxi jaoks ambitsioonikas enesekehtestamise projekt, mis kuulutati välja juba viis aastat tagasi. Lubati palju asju, mida täna muidugi ei ole ning reklaamitud innovatsiooni samuti ei paista, kuid ega see siis veel halba mängu ei tee. Lubatud “kõik keskkond on lõhutav” on fantaasia ning suur revolutsiooniline mitmikmäng, mis näitab Microsofti võimekust, ei ole kusagilt paista, seega teatav negatiivne vastukaja on mõistetav. “Crackdown 3” puhul saame öelda, et aeg jooksis mängul eest ära ning innovatsioonist sai suhteliselt standartne avatud maailmaga shooter, mis kuidagi ei aita kaasa Microsofti eksklusiivmängude mainele (võrreldes siis PC, PS4 ja Nintendo Switchiga).

Mängu arendajaks on Sumo Digital, kes on varasemalt teinud selliseid mängud nagu “Snake Pass”, “Forza Horizon 3”, “LittleBigPlanet 3”, “Dead Space Ignition” ja veel palju palju muid, seega ei saa keegi väita, et stuudiol pole kogemusi või oskuseid midagi imelist luua. “Crackdown 3” kindlasti ei ole nende parim töö, kuid piisavalt adekvaatne, et enda hinda väärt olla. Tõsi, siin on selgeid puudujääke, kuid kogu asi tabab märki seal, kus on oluline. Narratiiv ei ole fookuspunkt, kuid midagi siin siiski on. Lugu algab Terry Crewsi motivatsioonikõnega teistele agentidele, olles teel TerraNova Corporation hävitamisele. Kahjuks toimub suur plahvatus, mille tagajärjel jääb ellu ainult Terry Crews (karakteril on nimi ka, kuid ütleme Terry Crews, sest ta on Terry Crews), kes peab alustama uue kehaga algusest peale.

Põhiline tegevus on enda karakteri arendamine, mis toimub läbi lahingu ja orbide (rohelised jullad mööda kaarti laiali, osad on peidetud küsimärgid), kus iga natukese aja tagant lukustub lahti mõni uus võime või oskus. Selge on see, et räägime siin tugevalt korduvast tegevusest, kuid kuna see on päris motiveeriv, siis ei näe ka probleemi. Kaardiks on suur linn, mis on täis erinevaid missioone, kus iga tüüp on oma eraldi ikooniga, seega mingi hetk on asi päris kirju. Kuigi eesmärk on igal tüübil erinev, siis tegevus on alati sama – hävita kõik, tulista kõike ning see on koht, kus “Crackdown 3” särab. Üksikmängija põhikampaania kestis natukene alla kümne tunni ning pole tegelikult vajalik, et näiteks mitmikmängu nautida saaks.

Võitlus ise on kaootiline ning märulist puudu juba ei tule. Relvade valik on suur ning kui segada sinna sisse ka valik erinevaid supervõimeid, siis on korralik kompott. Murekohaks on mängu raskusaste, mida ei saa väga muuta. Isegi kõige keerulisemal juhul on sihtimine automaatne ning elud tulevad tagasi kui peita ennast mõned sekundid, seega väljakutset erilist siit otsida ei ole mõtet. Elutu linn on ilus, kuid mängu veidikene aegunud graafika võib olla eemaletõukavaks nendele, kes pole veel suutnud otsustada selle seotamise üle. Siin äkki aitab ostsustada Wrecking Zone, mis on nimetus mängu mitmikmängu kohta. Seal on igal asjal mõte ning üksikmängu vead enam ei häirigi sedavõrd palju ja lõbu võib alata.

Näen siin mängus palju potentsiaali, kuid tulemus on pigem kesine kui midagi muud. Igal aspekti on olemas alternatiiv, mis teeb seda paremini ning ilma Game Passita seda endale ei ostaks. Siiski nautisin seda suurel hulgal ning mul on hea meel, et Microsoft siiski veel üritab. “Crackdown 3” oleks suurepärane mäng viis-kuus aastat tagasi, kuid täna oli see juba ajast maas enne ilmumist ning muidugi suured ootused ja tühjad lubadused ei teinud kellelegi siin teeneid. Hetkel kasutan seda mängu kui hea näide sellest, et miski asi, mida väga meeldib, ei pea alati olema hea. 

Hinne: 6,5/10

+ Terry Crews
+ Tulistamine ja lahing on lõbus.
+ Wrecking Zone on mõnus.
+ Ei võta midagi tõsiselt ning suurepärane meelelahutus.

– Missioonid on korduvad.
– Raskusastme valikud jätavad soovida.
– Graafiliselt nõremapoolne.
– Narratiiv jätab soovida.

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar