“Intruders: Hide and Seek” – sissemurdmine läbi lapse silmade ja VRi.

Tootja: Daedalic Entertainment, Tessera Studios
Lavastaja
Platvormid: Playstation 4, PSVR
Ilmumisaeg: 13. veebruar 2019
Hind: 19,99€

Virtuaalreaalsus on selgelt kõige populaarsem õuduse, šokeerimise ja ehmatamise (ja porno) žanris, seega ei tasu imestada kui parimad ja populaarsemad nimed on just sealt pärit. Tunnistan, et ei ole suurem fänn endal elu ebamugavaks tegemise juures, kuid seal on teatav võlu, mis on ka põhjus, miks inimesed õudusfilme sedavõrd palju armastavad. “Intruders: Hide and Seek” on Playstation VR peal olev lugu sissemurdmisest ja selle käigust läbi noore poisi silmade. Tahaks öelda, et nagu “Üksinda Kodus” VR versioon, kuid siiski mitte midagi nii leebet. Mängu loojaks on Hispaanias asuv Tessera Studios, kelle jaoks on see esimene sedasorti videomäng. Samuti tuleb kohe mainida, et seda ei pea üldse VRis mängima, vaid saab ka tavaversioonis proovida, kuid ei kujuta ette, mis selle mängu võlu siis oleks.

Mängija võtab endale noore poisi Beni rolli, kes on üks kahest lapsest. Loo algus on pikem sissejuhatus, kus saame teada, et isa on teadlane, kes töötab millegi salajase kallal ning et nende suvekodus on olemas paanikatuba. Väikene õde peab võtma enda ravimeid, mis aitavad ärevushoogude vastu, õues on torm ning öösel, kui lapsed ei saa magada, keegi murrab majja sisse. Ema ja ise võetakse kinni, väikene õde jääb paanikatuppa ning annab infot läbi raadiosaatja sissemurdjate kohta ning väikene Ben peab nüüd abi kutsuma ja öö üle elama. 

Mängus midagi uut, keerulist ja erilist ei ole. Liikumine ja hiilimine käib nagu juba tavaks on saanud, kus põhiliselt tuleb ennast kappidesse ja mööbli taha peita ning mööda maja erinevaid ülesandeid täita. Ainukene uus mehhanism on südamelöökide rahustamine peidus olles, et kurjategijad ei kuuleks. Selle jaoks tuleb südamelöökidega samas rütmis pulti ülesse ja alla liigutada, mille peale see muutub vaiksemaks ja rahulikumaks. Terve mängu jooksul läks seda vaja võib-olla kaks-kolm korda ning isegi siis tegelikult ei ole kindel, et see midagi tegelikult muutis. Ülesanded mööda pimedat maja on erinevad ning olenevat olukorrast on asjad vahel päris pingelised, kuhu VR ainult juurde lisab. Eriliselt hästi saavad enda tööga hakkama kaks noort näitlejat, kes lastele enda hääle laenasid. Väikene õde, eriti kui paanikahoog tuleb, lisab palju ärevust mängule, olles kohati ikka päris pinev ja võttis ka endal hinge natukene kinni.

Majas on kolm murdvarast, kes kõik liiguvad mööda ettemääratud rada, seega nende vältimine ei ole just keeruline töö. Siiski nende sammud ja hingamine, eriti kui on mängijale lähedal, mõjuvad päris hästi. Mängu üks suurimaid plusse on siiski narratiiv, eriti kui arvestada, et meie oleme läbi lapse silmade. Siin ei saa midagi ära rikkuda, sest mäng on niigi lühikene, kuid see asi läheb kiiresti päris mustaks. Igal juhul saan öelda, et asi on kirjutatud hästi ning antud žanris üks tugevamaid lugusid. Kogu asi kestab kokku natukene üle kolme tunni, kuid saab vabalt ka kiiremini, sest ise käisin mööda maja ringi ja korjasin kogutavaid asju rohkem kui tegin põhilugu. Pärast saab menüüst peatükke valida ning uuesti kõike proovida.

Minu teine problee on PSVR tehnoloogia, mis hakkab tugevalt ajale jalgu jääma. Olles nüüd suurema osa ajast HTC ja Oculuse maailmas, siis PSVR on jube kandiline ning eriti pimedus ei sobi kohe üldse. Vahel on nähtavus ikka ülemõistuse halb ning Playstation Move pultide võimaluse puudumine ei ole ka just kasulik, sest tavapuldiga mängimine ei ole minu arusaam sügavast VR kogemusest. Väljaspool tehnoloogia puudujääke on kõik enam-vähem paigas. Lugu ei veni, tegevus ei jõua korduvaks muutuda ning olustik on piisavalt kaasakiskuv, et ehmatused ja pinevus on kerged tulema. Julgen soovitada kõikidele PSVR omanikele.

Hinne: 7,5/10

+ Tugev ja originaalne narratiiv.
+ Läbi lapse silmade ja kõrguse. Unikaalne perspektiiv.
+ Hästi disainitud maja.
+ Õe-venna dünaamika on paigas.
+ Häälnäitlejad teevad imelist tööd.
+ Atmosfäärikas ja meeldejääv.

– PSVR tehnoloogia veab teatud momentidel alt.
– Puudub Playstation Move võimalus.
– Sissemurdjate liikumine on liiga ühes mustris kinni.
– Tekitab peapööritust.

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar