Lühiarvustused: “The Onion Knights” – vahelduseks täiesti normaalne. / “The Inner World: The Last Wind Monk” – positiivne üllatus ootamatust kohast.

The Onion Knights

Tootja: Insel Games Ltd., THEM corporation
Lavastaja: –
Platvormid: PC, Playstation 4
Ilmumisaeg: 14. september 2017
Hind: 9,99€

The Onion Knights” on klassikaline tower defense žanris videomäng, mille konksuks on fantaasiarikkad nunnud karakterid ning segatud strateegilised ja rollimängulised elemendid. Mängija ülesanne on kaitsta lossi kurja Curry Kingdomi eest ning sellega on abiks kolm unikaalsete võimetega rüütlit. Fookuspunktiks on eriliste esemete kaustamine, kangelaste palkamine ning olukordadega kohanemine, et tulla toime pidevalt kasvava raskusastmega, mida kaugemale tegevustik liigub. Võimalik on valida kolme raskuastme vahel, kus viimane on Extreme Mode, olles põhimõtteliselt tavaline ellujäämine, ainsa vahena on suured ja motiveerivad auhinnad.

The Onion Knights” on visuaalselt mobiilimängu nägu ning mängib täpselt samasuguse tunnetusega. On olemas ka Playstation 4 versioon, siis hetkel on natukene raske ette kujutada, et kuidas see seal toimib. Enda žanris täiesti tüüpiline väikene mäng, mis proovib olla märgatav, kuid ununeb äärmiselt kiiresti. Mängu nimi viitab kolmele tugevale rüütlile, kellel igal ühel on mingisugune unikaalne ja tugev oskus, mis on hädaabi vahend, kui vastaseid on liiga palju. Väljaspool seda on tegevus suhteliselt standard, kus tuleb palgata kangelasi (või nende trikke tegelikult), et enda lossi kaitsta. Motiive kunagi ei seletata ja mängimine ise on täpselt nagu mobiilidel, seega ei imestaks kui “The Onion Knights” on peagi ka telefonides saadaval.

Mehaaniliselt kerge ja kiired mängub omavad sõltuvust tekitavat elementi, sest erinevaid auhindu saab suhteliselt igast liigutusest. Kokku on 16 erinevat lahingukohta, kus igas kohas 10 erinevat levelit, mida läbida, seega sisu selle natukese euro eest nagu on. Iga element on arendatav, seega palgatavad kangelased, maagia, trikid ja relvad lähevad paremaks, mida enam seda mängida – siit ka need rollimängulised elemendid. Tunnistan, et otsisin mikrotehinguid, et osta relvadele ja kangelastele uuendusi, kuid neid ei ole. Päriselt – see mäng on täiskomplekt ühe hinnaga, mis tänasel päeval on haruldane. “The Onion Knights” ei sära konkreetelt mitte kusagil, kuid odav hind, kaasahaarav mäng ja palju sisu teevad sellest hea vahelduse muudele mängudele.

Hinne: 6,5/10


The Inner World: The Last Wind Monk

Tootja: Headup Games, Kalypso Media Digital, Studio Fizbin
Lavastaja: Florian Hüsing
Platvormid: PC, Linux, Mac, Xbox One, Playstation 4,
Ilmumisaeg: 20. oktoober 2017
Hind: 24,99€

The Inner World: The Last Wind Monk” on järg mängule “The Inner World“, kuid õnneks need kaks ei oma erilisi seoseid, seega esimese mängimine ei ole kuidagi vajalik. Tegemist on tugevat narratiivi omava seiklusmänguga, mis on dialoogi põhine ja paistab silma Eesti multifilmidele omase visuaalse stiiliga. Kogu lugu mängib ennast lahti kui multifilm, mida lastele meeldib vaadata. Lugu räägib flöödininade dünastiast, kes valvab Asposia nimelise maa üle. Nende salajane ülesanne on anda maailmale valgust ja elu. Emil on kurja plaaniga sepitseja, kes viib Asposia elanikud arvamusele, et valitsev dünastia on koostöös kurjusega. Väikese ülestõusu tagajärjel haarab Emil endale võimu ning teda peatada suudab nüüd ainult Robert, kes on dünastia ja trooni pärija. Probleemiks on see, et Robert on argpüks.

Asjaolude sunnil on Robert sunnitud leidma ülesse legendaarse tuulemunga, kuid kahjuks keegi ei tea, kust teda leida. Teekonnal on Robertil abiks parim sõber Peck, kes on lennuvõimetu ja iseloomuga lind. Lisaks on veel Laura, hingelt mässaja noor neiu, kes hoiab Roberti südant. Mehaaniliselt kuiv videomäng särab narratiiviga ning suurepäraste karakteritega. Enne alustamist ei omanud teadmiseid selle seeria kohta ning ei osanud ka midagi oodata, kuid olin positiivselt üllatunud. Väga kiiresti leidsin ennast loosse investeerituna, sest kunstiliselt kõrgel tasemel stsenaarium komplimenteerib dialooge pidavaid esmaklassilisi häälnäitlejaid. Vaataks nagu auhinnalist animatsiooni, mis vaikselt ennast harutab, täpselt ajastatud tempoga.

Mänguliselt ei ole siin midagi keerulist – vali ja vajuta, natukene liigu ja lahenda ülesandeid, et liikuda järgmisele ekraanile. Pusled ise ei ole keerulised, kuid keskkond, kus need toimuvad, koos karakterite ja looga, on see, mis annab asjale elu. Pole ammu midagi sedavõrd originaalselt kogenud ning pean “The Inner World: The Last Wind Monk” üheks aasta üllatajaks kohe kindlasti. Muidugi kvaliteet on suuresti meediumi ära kasutamisel, et rääkida lugu, mitte mehaaniliselt keerulise mänguuniversumi loomisega. See tähendab, et nauding tuleb lavastaja osavusest kasutada elemente erinevatest draama žanridest, et joonistada muusikalisi ja emotsionaalseid kujundeid. Kord naerad, siis natukene nutad, kuid üks asi on kindel – sisu raskuse mõistmine võtab küpsenud mõistust ja kogenud südant. Kahjuks sisu eriti arutada ei saa, sest lühikene mäng on sellest sõltuv, kuid kellel on võimalus proovida midagi hingele, siis nüüd on see võimalus olemas.

Hinne: 8,5/10

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar