“Spider-Man: Miles Morales” – ära pilguta, sest muidu magad maha

Arvustus: "Spider-Man: Miles Morales"
Arvustus: “Spider-Man: Miles Morales”

Arvustus: “Spider-Man: Miles Morales”
Tootja:
Insomniac Games, Sony Interactive Entertainment
Lavastaja:Brian Horton, Bryan Intihar, Marcus Smith, Ryan Smith
Platvorm:  PlayStation 4 , Playstation 5
Ilmumisaeg: 
12. november 2020 (PS4 ja Põhja-Ameerika PS5), 19. november (PS5 terve maailm)
Toetaja: 
Playstation Europe, Playstation Eesti

“Marvel’s Spider-Man” on meie üks Playstation 4 lemmikuid mänge. Sain seda esimest korda mängida 2018 E3 raames, kus see röövis mu südame. Hiljem nautisin seda ilusal kodusel 4K ekraanil, kus pikk ja kaasakiskuv narratiiv, sujuv mängumehaanika ning mitte korduv lisasisu lõi ühtse meelelahutusliku komplekti. Selle taustal oli siduvaks elemendiks äärmiselt õnnestunud liikumine ämblilkuvõrgudega läbi suure linna, mis muutus paremaks hiljem lisatud lisapakkide ja lugude raames. Antud sissejuhtatust arvestades ei pea imestama, et “Spider-Man: Miles Morales” oli üks enim oodatud mänge sellel aastal mitte ainult minu, vaid ka mu vanema poja jaoks. Nüüd kui mäng on läbitud, siis olen õnnelik, kuid mõru maitse on on kõigel juures.

Arvustus: "Spider-Man: Miles Morales"
Arvustus: “Spider-Man: Miles Morales”

“Spider-Man: Miles Morales” jätkab sealt kus eelmine lugu pooleli jäi.  Miles näitas Peterile enda võimeid ning nüüd nad koos õpivad kui juhendaja ja õpilane. Peter läheb lõpuks pikale puhkusele jättes noore Milesi vastutama terve linna eest ning nagu arvata võis, siis hakkavad koheselt asjad ka juhtuma. Linna saabub uus kurjategijate jõuk Underground, kes kasutab enneolematut tehnoloogiat. Selle pundi eesotsas on The Tinkerer nimeline maskis kurjam, kelle eesmärgiks on hävitada tehnoloogiafirma Roxxon Energy, sest tolle loodud uus energiasüsteem pole niivõrd kui väidetakse. Miles jääb nende sündmuste keskele, proovides olla truu Ämblikmehe legendile, enda kodukohale Harlemile ning eelkõige iseendale.

Arvustus: "Spider-Man: Miles Morales"
Arvustus: “Spider-Man: Miles Morales”

Igas mõttes parem kui eelmine, KUID…

Viusaalselt on mäng edasi arenenud. Seda nii Playstation 4 versioonis kui ka loomulikult PS5 omas. Liikumine on sujuvam ja stiilsem, meenutades paljuski seda lapselikult vallatut varianti “Into the Spiderverse” animatsioonist. Võitlus on parem – kiirem, värvilisem ning atraktiivsem. Narratiiv on kõbusalt kobe, kus näitlejad teevad endast parima ning animatsioonide sujuvus on taaskord sammukene edasi eelmisest mängust. Muusika on moodsam ja rohkem iseloomustab noort Miles’i kui midagi muud. Kõik on hea ja parem kui eelmises mängus, väljaarvatud üks asi – mängu pikkus. Ning siit tuli ka see mõru maitse.

Sarnaselt eelmisele on meil olemas erinevad oskused, mida lahti lukustame kogemuspunktide abil. Iga uus level annab ühe punkti, kus saab valida trikke kolmest kategooriast – Camoflage, Combat ja Venom. Lisaks neile kolmele on veel Challenge Skills, mis samuti jagunevad kolmeks – Stealth, Traversal ja Combat. Erinevalt eelmiselt mängust on siin ainult neli erinevat Gadet tüüpi – Web-Shooter, Holo-Drone, Remote Mine ja Gravity Well. Muidugi on veel 19 kostüümi, mis uuendused omakorda jagunevad kaheks -Visor ja Suit Mods. Asjade uuendamine käib lisaks kogemuspunktidele Activiti Tokens ja Tech Parts abiga. Neid saab missioone (tavalised, kõrvalised) tehes ning linna pealt kaste avades. Esimese mängu korra jooksul kahjuks ei saa kõiki asju lahti lukustada. Viimased oskused ja kostüüm on jäetud teisele ringile, kus on võimalik ka minna kõrgemale kui Level 20.

Arvustus: "Spider-Man: Miles Morales"
Arvustus: “Spider-Man: Miles Morales”

Võitluse suurim ja olulisem lisa on kaks täiesti uut oskust – Camoflage ja Venom. Esimene on Miles’i võime muutuda nähtamatuks määratud ajaks. See annab suure eelise vastaste üle ning võimaluse teha missioone ka täiesti nähtamatult. Olulisem lisa on siiski Venom. Tegemist on bioelektriga, mida Miles’i keha toodab. See annab talle oskuse saata elektrit ning muidugi ka ise seda endasse võtta. Siit avaneb terve eraldi allkatergooria võitluses, kus Miles saab kasutada igasuguseid eriti võimsaid ja lahedaid rünnakuid, saates vastased lendu suure võimsa elektrilaenguga. Tõenäoliselt on tegemist mängu kõige lõbusama osaga peale liikumise. Liikumine võrgu abil mööda linna on endiselt tõeline saavutus ja mängu tugevaim aspekt.

Silmi ei tasu pilgutada, muidu magab maha

Algusest peale olin skeptiline selle mängu pikkuse suhtes, sest esimesed jutud “Spider-Man: Miles Morales” kohta olid selged – see on eraldiseisev DLC lisapakk. Ehk siis need, kellel on põhimäng saavad võtta juurde kui lisapakk. Need kellel pole põhimängu, saavad osta eraldi. Kuid mida lähemale ilmumise aeg tuli, seda enam räägiti, et tegemist on täispika mänguga. Kahjuks see nii ei ole. Minul võttis 100% läbimine alla üheksa tunni. Selle hulgas on absoluutselt kõik asjad, mida seal saab teha ja lahti lukustada. Ehk siis tegin loo läbi, leidsin kõik jupid ja esemed linnast, tegin kõrvalised missioonid ning alustasin uuesti. Tegin põhilugu uuesti kuni sain kätte ka puuduolevad oskused ja kostüümi. Oligi kõik. Aeg veidi alla üheksa tunni. Ning see ei olnud kiirustatud.

Arvustus: “Spider-Man: Miles Morales”

Täismängu hinda selle eest küsida ei ole põhjendatud ning minu jaoks viitab see uuele trendile, mille saabumist ei oota. Siia alla läheb näiteks “Far Cry: New Dawn”, “Uncharted 4: Lost Legacy” ja “Resident Evil 3 Remake”. Kõik on tegelikult lisapakid, kuid müüakse eraldi kui uued ja täispikad mängud. Tundub, et see on uus olevik ning nii hakkavad asjad ka minema. “Spider-Man: Miles Morales” on muidu ju imeline saavutus ning tõeliselt suurepärane videomäng – lihtsalt jubedalt lühikene.

Ajakirjanik minus on kerges konfliktis mänguriga minus, sest tegelikult pole ju videomängu pikkus kusagil defineeritud. VR mängud küsivad ka kallist hinda ja kestavad vaid mõne tunnikese. Samal ajal on meil rollimängud, mis võtavad 60€, kuid jooksevad sadu tunde. Olen pettunud, et mäng on lühikene, kuid tänulik, et see oli põhimõtteliselt veatu. Oleksin hea meelega soovinud näha sotisaalpoliitika vaba versiooni, kus ei oleks olnud seda BLM suurt promo, kuid me elame siis ju aastal 2020, kus asjad on muutumas või juba muutunud. Olen oma mured rääkinud, olen oma kiitused jaganud. Mängu soovitan julgelt, lihtsalt rahaliselt ehk võiks oodata kui odavam.

Arvustus: “Spider-Man: Miles Morales”

Hinne: 8,5/10

+ Visuaalselt Playstation 4 parim mäng.
+ Parem igas mängulises aspektis kui eelmine.
+ Venom oskus lisab palju ajuvaba lõbu ja värvi.
+ Häälnäitlejad on vapustavad.

– Ülimalt lühikene kestvus. Pigem DLC kui eraldi mäng.
– Peidetud sotsiaalpoliitilised sõnumid ei ole kooskõlas loodud atmosfääri ja teemaga.

Mängu saab osta SIIT.

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar