Arvustus: “Everybody’s Golf” – see mäng, mis on minust alati poodi jäänud.

Tootja: Sony Computer Entertainment, Clap Hanz
Lavastaja: –
Platvormid:  PlayStation 4
Ilmumisaeg: 29. august 2017
Toetaja: Sony

Tuletades meelde lapsepõlve, siis Everybody’s Golf’i seeria on seal alati olemas olnud. Esimesele Playstationi konsoolile mänge ostes jäi ta pidevalt poodides või mõnes pandimajas silma, lihtsalt enamasti oli seal kõrval vastukaaluks midagi atraktiivsemat, mis pilgu endale tiris. Ajad olid teised ning lubada sai endale aastas mängu või kaks, oli selge, et igasugune golf jääb ära. Täpselt sama oli ka järgmise konsoolipõlvkonnaga, olin rohkem kui kindel, et ma ei ole antud mängu sihtgrupp ning tõenäoliselt ei ole see mäng ka midagi erilist. Nüüd vanemast peast, kui ma olen hakanud vaatama videomänge natuke teistsuguse pilguga võin julgelt tunnistada, et mul oli õigus. Ma ei kuulu endiselt sihtgruppi. Selle eest vastvalminud Everybody’s Golf 12 tundub olevat esmapilgul täiesti arvestatav sooritus, isegi kui see ei ole päris minu jaoks.

“Everybody’s Golf 12” on just see mäng, mida võivad mängida need väiksemad lapsed, kes alles hakkavad enda jaoks konsoole avastama ning kelle vanemad üritavad esialgu hoiduda vägivaldsetest teostest. Tegemist on ülimalt lihtsa kogupere mänguga, kuhu võib kaasata nii lapsi, nende vanemaid kui ka vanavanemaid. Meeldiv on näha, et kõik soovijad saavad vajaduse korral mängitud ühe puldiga. Võrreldav on see aastate eest Nintendo konsoolile ilmunud “Wii Sports Resort’i” nimelise teosega, erinevuseks oleks, et Sony pakub rohkemate tegevuste asemel vabadust saarel ringi jooksmise kujul.

Täpselt nagu nimest järeldada võib, paneb Everybody’s Golf mängija noore golfihuvilise kingadesse troopilisel saarel. Uut mängu alustades ootas mind pilt ilusast ja värvilisest maailmast – olin saabunud Golfisaarele. Peale klubi esimehe tervituse kuulamist suunati mind sujuvalt endale karakterit looma, kellega saarel seigelda. Üllatus oli suur, kui avastasin, et poistel ja tüdrukutel väga vahet polegi. Pole kindel, kas mängu tegijad tahtsid laste seas lihtsalt sallivust või võrdõiguslikust propageerida või on tegu programmeerijate poolse apsuga. Vaatamata sellele, et olin valinud oma avatariks poisi, sain ilma mingi takistuseta kasutada tema peal ka tüdrukute asju. Tänu sellele täitus ka pea kõikvõimalike rumalate mõtetega ning need tuli ka kohe järgi katsetada. Nii sündiski minu karakter, Tekkeni seeria viimasest osast kuulsaks saanud Lucky Chloe sai endale kurja kaksikvenna.

Pärast mõnda dialoogi sain võimaluse osaleda esimesel golfiturniiril. Ülesandeks on loomulikult pall võimalikult väheste löökidega auku lüüa.  Nähtavasti on turniirid peamine mängusisese valuuta ja kogemuspunktide sissetulek. Meeldiv on näha, et asi on tehtud ka golfikaugetele inimestele lihtsaks, pole vaja teadmisi erinevate golfikeppide ning nende kasutuse kohta. Need vahetuvad automaatselt, ilmselt vastavalt löögiulatusele. Mängijal jääb siiski ka võimalus ise keppi vahetada. Lisatud on ka kübeke rollimängudest, karakteri oskus iga kepi osas areneb vastavalt kasutamisele ning löökide täpsusele. Suureneb näiteks löögijõud. Lisaks avanevad ka teatud hetkel erilöögid, mis on tavalöökidest erinevate omadustega. Jõudes raja lõpus oleva auguni, hakkab pallipoiss andma erinevaid vihjeid löögisuuna ning maapinna kallaku osas. Näidik, millest oleneb löögitugevus, annab samuti vihjeid, kui tugevalt palli lööma peaks. Väidetavalt salvestab mäng automaatselt videoklipi, kui õnnestub mõni keerukam löök, et oleks hea hiljem seda sõpradele näidata (näiteks hole in one). Turniiridelt võidetud valuuta lubab osta poest erinevaid riideesemeid, samas kogemuspunktide kogumine annab õiguse bosskarakterite vastu võistelda.

Võidu korral saab poodi erinevat riidekaupa juurde. Kolme järjestikuse bossi võitmine avab uue võistlusraja koos tugevamate vastastega. Mingisugust keeruka sisuga narratiivi see mäng ei paku, lähimaks asjaks sellele võibki lugeda vaheklippe, kus erinevad NPC karakterid ennast, saart või mängus sisalduvaid võimalusi tutvustavad. Esimene ala, mis lubab vabalt ringi joosta on niinimetatud koduala. Lisaks poodlemisele on seal võimalik vastata golfiteemalisele viktoriinile, mis õpetab selgeks selle ala põhimõisted. Väidetavalt on aja jooksul võimalik tegeleda ka erinevate muude tegevustega nagu golfikäruga sõitmine ning kalapüük, kuid nende jaoks on siiski vaja eelnevalt võita mõni kindel boss. Koduala ise on väike, kuid sealt on võimalik edasi liikuda online mitmikmängu. See annab võimaluse mööda erinevaid golfiradasid vabalt joosta või kärutada, täpselt nagu kodualas. Kahjuks ei õnnestunud ühtegi vastast leida, sest proovimise hetkel olin ma selle tühermaa peal ainuke mängija. Turf war’i nimeline mitmikmäng jäi samal põhjusel katsetamata, tean ainult seda, et see on meeskondade põhine ajalimiidiga võistlus. Kohaliku mitmikmängu saab valida põhimenüüst ning selleks pole vaja mitut pulti. Online mitmikmäng on saadaval kodualas.

Välimuselt on Everybody’s Golf 12  üsna kena, värviline, detailne ning karakterite disainil pole ka midagi viga, asi on maitses. Meeldiv näha, et mängu juurde naastes on võimalik avakuval näha jooksmas enda loodud karaktereid. Tahes-tahtmata tuleb mängides siiski mõttesse Wii Sports Resort, sest ühiseid jooni on palju ning tundub, et isegi muusika on täpselt sama. Mõeldud on ka kõigi nende peale, kes ei saa golfi mängimisega päris hästi hakkama, sest lisatud on lihtsustavad abivahendid nagu automaatne löök (löögitugevus on juhuslik) või pall, millele on lihtsam pihta saada. Eraldi golfiõpetuse osa puudub, tuleb lihtsalt kätte võtta ja katsetada. Siiski midagi keerulist see mäng endast ei kujuta ning üsna kiiresti saab selgeks, kuidas oleks hea sihtida ning lüüa.

Lühidalt öeldes on tegu täiesti korraliku mänguga, mille sihtgrupiks olekski väiksemad lapsed koos oma vanematega. Tegevust jätkub kauaks, olgu selleks siis golfi mängimine, kalapüük, oma avatari riietamine või lihtsalt mööda väljakut kargamine ning erinevatest NPC karakteritest kepiga läbi vehkimine. Kui otsida midagigi negatiivset, siis oleks see aeglane areng. Uue raja avamise hetkeks olin juba kaheksa või üheksa korda saanud kogeda esimest, üheksast august koosnevat rada. Oma eesmärgi suudab Everybody’s Golf igatahes täita ning teeb seda korralikult. On näha, et Sony on oma teosega vaeva näinud. Võimaluse ja õige hinna puhul on proovimist väärt.

Hinne: 7/10

+ Kena välimus
+ Ülimalt lihtne, rollimängu elemendid aitavad seda veel omakorda lihtsustada.
+ Lisategevused peale golfi

– Karakterite disain ei pruugi kõigile sobida
Offline ala võiks olla suurem, rohkemate avastusvõimaluste ja tegevustega
– Liiga palju sama raja mängimist võib muutuda igavaks.

Jäta kommentaar:

About Priit Kajandi

See "Oppai" särgiga tüüp, kes kaklusmängude turniiridel oma saamatusega silma paistab. Põhihuviks on küll taktikalised rollimängud, kuid alati valmis ka Tekkenis molli saama

Lisa kommentaar