Internetis kauplemine: põhitõed ja kuidas vältida pettust.

Viimasel ajal üha tihedamini saame inimeste käest kaebuseid, et kusagil meie foorumis või grupis on keegi jätnud lubadused täitmata. Varasemalt oli neid juhtumeid (meie meieni jõudsid) kusagil 1-2 tükki kuus ning summad olid väikesed. Eelkõige oli tegemist mõne müüdud Steami kontoga või kasutatud videomänguga, kus tehingud olid paarkümmend eurot. Sellistel puhkudel ainult oskasin soovitada, et tuleb olla ettevaatlikum. Alates 2018 aasta algusest olen saanud lausa 3-4 kaebust nädalas (keskmiselt) ning see on kasvamas igapäevaseks nähtuseks. Jääb ainult ette kujutada kui palju on neid kannatajaid tegelikult.

Konkreetne skeem on kujunemas.

Probleemi tõsidus jõudis kohale kui isiklikult sattusin Playstation 4 konsooli ostes Facebooki kasutaja Heart Brennan otsa, kes pakkus müügiks Playstation 4 Pro ja 1TB Playstation 4 tavaline versioon. Igapäevaselt ostes ja müües on mul tekkinud kindlad mustrid, mida kaudu liigun, et vältida pettust ning selliselt käitusin ka sellel korral. Tegin pakkumise 350€ mõlema masina eest, mis on selgelt liiga madal pakkumine. Tegelikult olin nõus maksma 420€, kuid esimene odavam pakkumine on hea kahel eesmärgil – kui läheb läbi saan odavalt toote kätte ning kui inimene on koheselt sellega nõus, siis muutun ettevaatlikuks.

Muidugi kasutaja Heart Brennan oli koheselt nõus. Peale seda vaatasin tema Facebooki kontot ning nagu arvata võis, siis see on tühi. Elutu ja sõpradega konto, mis on päevselgelt võlts. Temale seda muidugi kohe ei öelnud, vaid siis minu järgmine eesmärk on saada inimese nimi ja kontakt. Pakkusin, et teen kohe ülekande ära – andku nimi ja asukoht. Teadsin, et asukoht on kindlasti kusagil Eesti ääres paikneval alal ning nii ka oli. Mees väitis, et elab Valgas ja andis lahkelt ka enda nime ja kontonumbri – Vahur Repson (ee722200221031365645). Nüüd kui see info oli käes, siis panin müüja kiirelt proovile, kuigi olin juba kindel, et tegemist on kelmiga.

Tehing peaks toimima käest-kätte.

Ütlesin talle, et Valga asukoht sobib mulle suurepäraselt. Olen lähedal ning tulen Aia ja Uus tänava ristmikule. Saame kokku ja teeme käest-kätte. Mitte kellegi üllatuseks teda muidugi Valgas äkiliselt ei olnud, vaid on kohe Tallinnas ja konsoolid on kaasas. Ütlesin, et mul sõber on Tallinnas. Andku oma telefoninumber ja lepime kokku, kus asju vaadata ja üle anda saaks. Üllatav oli muidugi see, et kodanik Vahur Repson ise ei hakanud midagi kahtlustama. Vabandusi jagus palju, et miks ikkagi kokku ei ole võimalik saada. Surus peale seda postiga saatmise varianti ning väga lahkelt oli ise nõus sellega, et pool maksan kohe (150€) ja ülejäänud siis kui kätte saan. Mitte keegi ei ole ise sellise asjaga koheselt nõus – eriti veel kui nii kallist kaupa müüakse. Palusin saata konsoolidest koos pildi, et ikka oleks kindel nende olemasolu. Nüüd tegelikult juba ootasin internetist leitud pilte ja nii ka läks.

Peale seda kadus mehega kontakt ning antud konto on olnud ka mitte aktiivne. Juba natukene peale seda saime kirja, kus kurti, et keegi Facebooki kontoga Vahur Olen sai puldi eest raha, kuid kunagi seda ei saatnud. Ülekanne läks muidui Vahuri nimele. Selle nime ümber kogunes mitu juhtumit, kuid ülekanded ei olnud alati samale nimele. Sellistel puhkudel on kombeks kasutada vanade inimeste kontosid, kes on hooldekodus või muul viisil mitte hoolivad. Seega päris kelmi on keeruline kätte saada ja karistada.

Kas peaks pöörduma politseisse?

Jah, peaks küll, kuid see ei ole päris nii lihtne. Näiteks minu enda juhtum ei tähenda midagi, sest konkreetselt mingit kuritegu lõpuks ei toimunud ning kõik teised, kellele liiga tehti, peavad iga üks eraldi pöörduma ning piisavalt tõendid esitama, et politsei midagi teha saaks. Kuid isegi siis tõenäoliselt ei juhtu midagi, sest summad ei lähe kunagi sedavõrd suurteks, et politsei jaoks olulisel kohal olla. Pöördusin ka veebikonstaabel Andero Sepp poole ning meil oli kirglik arutelu selle kohta, et miks mitte midagi sellistele kelmidele ei teha. On lahendusi, kuid mitte midagi kiiret ning üldiselt ei ole ka praktiline selliste väikeste summade pärast reageerida. Siiski rõhutan, et avaldus tuleks politseisse esitada igal juhul, sest ainult see garanteerib, et ühel momendil on kelmil elud otsas ja tugevalt raudses haardes.

Internetist ostmise kindel meelespea!

Põhimõtteliselt tahan öelda, et internetis kauplemine on meie kõikide isiklik vastutus ning enda ja tehingu turvalisuse tagamiseks annan edasi nimekirja, millega tagada tehingu seaduslikkus ja ohutus. Esimene asi on kauplemise keskond. Facebook ei ole kontrollitud ning kelmidele hea koht, kust naiivseid ohvreid leida. Tean kui mahukas ja hea on Facebook selliste asjade jaoks, siis järgmine punkt on inimene, kes pakub. Kas tema konto on päris? Päris kontodel on enamasti olemas sõbrad, mõnda aega olnud aktiivsed, fotod ja postitused enda seina peal. Muidugi nende puudumine ei ole automaatne kinnitus, et konto on vale. Endal on peres ja tutvusringkonnas neid, kes kasutavad kontot paar korda aastas ainult.

Järgmine ja kuldne reegel – käest kätte tehing. Igasugune kauplemine peaks olema avalikus kohas käest-kätte, mis annab võimaluse ka vähemalt visuaalselt toodet kontrollida. Inimese keeldumine käest-kätte tehinguks on ohumärk, kuid samuti ei pruugi tähendada, et keegi kelm oleks. Mõned inimesed ei saa liikuda või ei soovi liikuda. Selle jaoks on järgmine punkt – pildid tootest koos enda soovitud tekstiga. Foorumites levinud viis kauba tuvastamiseks ei ole tegelikult nii ohutu kui tundub, sest kusagil poolteist aastat tagasi sain võltsitud pildi, kus inimene pildistas enda kätte ja minu soovitud teksti  valgel taustal ning pani selle Photoshopi abiga toote pildile. Iga pilt, mida müüja pakub, palun kontrollige järgi kasutades Google Image otsingut, mis lubab pildi ülesse laadida ning leida sellele vasteid internetist. Suurepärane tööriist petiste vastu.

Ülekandega maksmise puhul KINDLASTI tehke vähemalt minimaalne Google otsing inimesest ja kontonumbrist, kellele raha kannate. Sellest peab tekkima harjumus. Ohu märk on alati jällegi kui inimene elab kusagil Eesti äärmisel alal – Narva, Võru, Valga, Kuressaare jne. Petised valivad need kohad, sest need on piisavalt kaugel, et mitte nõuda käest-kätte tehingut. Sellisel juhul jääb alati postiga saatmise võimalus, kus peale maksmist enam toodet kunagi ei näe. Inimese enda sisetunne on ka kindlasti faktoriks ja viimane otsus jääb alati meie endi kanda. Isiklikult alati proovin saada ülekande info, kus on nimi ja kontonumber, sest petised hiljem enam ei anna kui hakkavad tundma, et neid võidakse kahtlustada.

Viimane asi on kõik erinevad kasutajate kontod. Ärge müüge enda kontosid ega ostke teiste omasid. Kontodega on tihti seotud meie krediitkaardid, kodused aadressid, telefonid, Paypali kontod ja muud sellised asjad, mida on äärmiselt kerge unustada. Tihti on erinevad võimalused, kuidas sellele infole uuesti ligi saada läbi Steami konto, PSNi konto või muul viisil, seega on targem neid mitte kunagi müüa ja osta. Me ei tea kunagi, kas konto mis meile müüakse on legaalne või ei ole. Andero Sepp rääkis näitest Soomes, kus inimeselt peteti välja World of Warcrafti konto, mille peale ohver kurjategija kohtusse kaevas. Lõpuks võitis sealt 55 000€ (kompensatsioon karakteri arendamiseks kulunud aja eest) enda kasuks välja. Enda konto tegemine on kerge, seega puudub igasugune põhjus osta teiste omasid ja müüa enda. Pealegi nii Steam, PSN kui Xlive kõik keelavad kontosid müüa, sest konto ei kuulu tegelikult mängijale, vaid on rendiks.

  • Kauplemise keskkond.
  • Kas müüja konto on päris?
  • Käest-kätte tehingud on kuld.
  • Korralikud pildid tootest koos enda valitud tekstiga.
  • Google otsingumootor (müüja nimi, tema tehtud pildid jms)
  • Müüja asukoht on Eesti ääres ja kokku saada ei soovi.
  • Ära osta ega müü kasutajakontosid.

Jagame informatsiooni.

Petiste vastu siiski parim relv on üksteise teavitamine. Ei ole häbiasi nende ohvriks langeda, seega andke julgelt teada nii politseisse kui erinevate gruppide, lehekülgede ja foorumite adminnidele, et neil oleks võimalik nimesid kuhugile riputada või IP aadresse blokeerida. Piisavalt ebamugavaks asi teha kuni punktini, kus see asi enam ei ole seda aega neile väärt. Täna on asi läinud päris hulluks, sest pätid on saanud aru süsteemi probleemidest nende vastutusele võtmisel. Olge ettevaatlikud ning suhtuge kriitiliselt, sest igasugune ost on investeering.

Head kauplemist.

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar