Arvustus: “Theseus” (2017) – tuntud mütoloogiline lugu saab uue virtuaalse tõlgenduse.

Tootja: Forge Reply
Lavastaja: –
Platvormid: Playstation VR
Ilmumisaeg: 26. juuli 2017
Toetaja: Forge Reply

Kreeka mütoloogia on äärmiselt huvitav teema, mida kasutavad filmid, muusika, kunst, raamatud, koomiksid ja ka videomängud vägagi tihti. Ajal, kui kinodes on “Wonder Woman“, tulemas on “God of War 4” ning kaklusmängude sõbrad naudivad “Injustice 2“, lisandub veelgi üks Vana-Kreeka mütoloogiline videomäng nimega “Theseus“. Tegemist on Playstation VR mänguga, mis nagu juba nimi ütleb, räägib müütilisest Vana-Kreeka kuningast, kes on üks Ateena linna asutajaid. Temaga on seotud ka kurikuulus lugu labürindist ja seda valvavast kurjast minotaurist, kelle nimi ja välimus muutub vastavalt loo jutustaja fantaasiale. Forge Reply poolt loodud mäng annab loole jällegi enda unikaalse tõlgenduse, mis koos PSVR kogemusega loob meeldejääva ja nauditava seikluse.

Theseus” on kolmanda isiku vaates VR seiklus, kus mängija võtab endale suure kuninga Theseuse rolli. Tegevustik toimub kusagil teispoolsuses, kus reeglid on erinevad ja palju veidraid asju on toimumas. Huvitavat sümboolikat täis lugu on lühikene, kuid tempokas ning huvitav, jättes palju ka mängija enda fantaasia hooleks. Theseus leiab tee müstilise labürindi sisemusse, kus kohtab valgusest olendit nimega Ariadne, kes väidab ennast olevat minotauri käes vangis ning palub kuninga abi enda vabastamiseks. Tumeda atmosfääriga lugu hakkab vaikselt ennast lahti harutama, kui Theseus pidevalt leiab iseenda laipu (jah, lugesid õigesti), suuri mutantämblike ning muidugi majasuuruse minotauri, kes on pika aja jooksul pimedaks jäänud, kuid kõik muud meeled töötavad selle tõttu paremini.

Mängija ülesandeks on liikuda läbi keerulise labürindi, kus iga ruum on selline väikene minipuzzle – kuidas saada kusagilt üle, kuidas mingit ust avada või midagi eest ära põletada. Mehaaniliselt lihtsakoeline mäng panustab keskkonnale, loole ning tugevale atmosfäärile, tekitades momendi, kus näiteks mõõgavõitlus on konarlik ning ebamugav. Visuaalselt on teos võimas, kus meeleolu luuakse muusika ja paigale pandud kaamera asukohtadega, seega VR mõttes saab mängija natukene enda pead keerata, jättes mulje, et võib-olla ei olegi see mäng loodud ainult VR jaoks. Veidral kombel ei olnud see mäng eriliselt õudne, kuigi kohati tundus, et oleks pidanud olema. On palju pimedaid koridore, kus mingisgused olendid luuravad nurkades ja kuules erinevaid hääli, kuid mingil põhjusel jättis see mind külmaks. See on saavutus omaette, sest olin üksinda kodus enda maamajas keset metsa öösel kell kaks ning üldiselt selliselt kardan suhteliselt iga asja, mis ehmatab.

Theseuse isikliku põrgu idee on huvitav, kus pidevalt mängija sureb ja seeläbi õpib või pigem nagu piinleb lõputus ringis, tuues sisse labürindi analoogia, kus ka minotaur on tegelikult kinni samasuguses lõputus ja frustreerivas tsüklis. Kord sureb minotaur, kord sureb Theseus, kuid see ei vii mitte kusagile. Salapärane valguseolend saadab segaseid signaale, seega minu jaoks oli pidevalt kusagil kuklas idee, et äkki kõik ei ole nii nagu paistab. Kahjuks on mäng liiga lühikene. Panin ennast valmis pikemaks sessiooniks, kuid kogu asi kestis natukene alla kolme tunni ja tegelikult saaks selle kõik läbi teha vabalt alla tunni. See on liiga vähe, arvestades, et on juba olemas ja tulemas täispikkasid VR videomänge ning antud seikluse eest tahetakse saada ikka omajagu europappi. Sellest tulenevalt saan võtta arvustuse kokku selliselt – hea ja meeldejääv kogemus, kuid sisu mida antake on liiga vähe, seega tasub oodata, kuniks mäng maksab vastavalt enda pakutavale kogemusele.

Hinne: 7/10

+ Visuaalselt ilus
+ Suurepärane atmosfäär
+ Huvitav ülesehitus ja lugu tõmbab kiirelt kaasa
+ Kinemaatiline lähenemine VR’ile

– Liiga lühikene kestus
– Halb võitlusmehaanika
– VR ei ole tegellikult mängu jaoks eriliselt vajalik

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar